Motorky s užitečným zatížením 280 kg existují, ale nejde o běžný údaj u většiny cestovních endur, naháčů ani starších motocyklů kolem 50 000 Kč. Při výběru je nutné sledovat nejen nosnost uvedenou v technických údajích, ale také pevnost rámu, podsedlové části, kol, odpružení, držáků kufrů a samotných zavazadel.
Pokud má motorka vézt dva dospělé a kufry, je vhodnější hledat větší cestovní motocykl s objemem přibližně kolem litru nebo více než spoléhat na úpravu pružiny u menšího stroje. Z běžně zvažovaných možností se objevují například BMW R1100GS, Suzuki V-Strom 650 nebo 1000, Honda Transalp, Yamaha TDM 850/900, Triumph Trophy, Honda NT, Suzuki Bandit 1200 a další větší cestovní motocykly.
Co znamená nosnost motorky
Nosnost představuje rozdíl mezi nejvyšší povolenou celkovou hmotností motocyklu a jeho provozní hmotností. Nezahrnuje tedy pouze hmotnost jezdce a spolujezdce, ale také oblečení, přilby, zavazadla, kufry, držáky kufrů, případné příslušenství a další náklad.
Já si myslím, že většina motorek bude mít tu nosnost do 200 kg (NX650 Dominator má 185kg), ale myslím, že tenhle údaj je trošku podhodnocený. Každopádně bych nevybíral motorku pouze podle nosnosti - ta se totiž dá trošku ovlivnit - tužší pružinu, zvýšit trošku zadek v přepákování a rázem motorka bez problému uveze o 100kg víc.
Motorka není dimenzovaná, aby vezla o 100 kg víc. co ti je platný zesílení pružin, když ti odejdou ložiska, praskne šavle, zlomí se podsedlovka? samozřejmě na extrémní dovolenou - 14 dní mimo civilizaci ve dvou na konzervách a pod stanem - ji přetíženou o 20-30 kg povezeš vždycky.
Proč nestačí vyměnit pružinu
Zesílení zadní pružiny může zlepšit chování motocyklu při zatížení, ale nezvyšuje automaticky povolenou celkovou hmotnost. Podvozek, rám, kyvná vidlice, ložiska, pneumatiky, brzdy a podsedlová konstrukce musí být schopné dlouhodobě zvládnout vyšší zatížení.
Tohle se dá udělat na většině motocyklů? Nebo jen na některých? No troufnu si říct, že komě BMW a jejich specifickýho způsobu zavěšení obou kol (ale jen u řady 1100-1150-1200) to půjde úplně na všem co má klasickej centrální tlumič ať už s přepákováním, nebo bez.
Na tužší pružiny existujou specializovaný firmy, to je záležitost do tisícovky, případný zvýšení zadku ti nějakej strojař vymyslí za pětikilo. Ale jak už jsem psal, když potom pojedeš sám, nebude to nic moc(spíš nic než moc).
Kompromisní nastavení totiž vpodstatě neexistuje. Motorka naložená na jízdu ve dvou se může chovat přijatelně, ale při sólo jízdě může být tvrdá, méně pohodlná a hůře využitelná.
Je údaj 280 kg u běžné motorky reálný?
Věř mi, že motorky nemají nosnost 250, a většina ani 200, kg. prohlídl jsem kvůli tobě všechny katalogy od půlky 90. let.
Aj Bandit ma slusnu nosnost 215 kg ale 250kg no nevim. ono i těch 230kg by mělo být dostačující.
TDM 850-900 mě napadlo ale udávaná nosnost max zatížení je 203kg. samozřejmě že to unese i víc.
U některých modelů se údaje liší podle roku výroby, verze, výbavy a konkrétního trhu. Proto je nutné ověřit hodnotu přímo v technickém průkazu, uživatelské příručce nebo v dokumentaci ke konkrétnímu kusu.
Největší problém: podsedlovka a kufry
Ahoj,obávám se,že na Tebe,nebo na Vás Japonci pozapomněli.Problém není v pružině ale v podsedadlových rámech,které jsou dimenzované tak akorát na to co píšou.
Oni ty bágly a kufry plné na dovolenou jsou trochu zavádějící,ta váha je menší a více rozložena,když si sedne až na konec 110kg habán,nebo silnější paní tak už nevíš co kde povolí,je to nejnáročnější bodové zatížení.
Japonci se léta honí za ušetřenými kilogramy,nedávají tam bezstarostný ingot.
Užitečné zatížení proto nelze posuzovat pouze podle toho, zda se na motorku fyzicky vejdou dva lidé a zavazadla. Rozhodující je, zda celková hmotnost zůstane v povoleném limitu a zda jsou kufry, nosiče a podsedlová konstrukce určené pro takové zatížení.
Kapacita kufrů také omezuje náklad
Ono je totiz pekne resit celkovou nosost, ale pak se podivas na kufry a drzaky a zjistis, ze i kdyby jsi nakrasne takovou motorku nasel, stejne tu bagaz nemas kam dat, leda by mela ledvinka na zadech 50kg krosnu.
Napr mam sice 50l hlinikove kufry, ale papirova nosnost drzaku je 10kg! mam 53l topcase od kappy,ale i tam to byl nejaky smesny udaj.
Priprav se na investice do bagaze (drzaky, kufry), takze bych asi pri vyberu koukal i na vybavenost v tomto smeru.
Osobne kufry 2x 48 + 46 byly na tydeni akci, bez stanu, bez spacaku a se susenym zradlem. Do mensiho bychom se nezbalili.
Objem kufru tedy neříká, kolik kilogramů lze bezpečně naložit. Velký hliníkový kufr může mít značně nižší povolené zatížení, než by odpovídalo jeho objemu, a stejně tak může být omezen samotný nosič.
Motorky vhodné pro jízdu ve dvou
Jinak řešil bych kromě nosnosti to, aby se ta motorka taky rozjela. Na dovolené za námi Big sotva dýchal, pro jízdu ve dvou bych se držel okolo litru.
Vzhledem k tomu kolik toho taháme a jezdíme ve dvou, tak bych se na nějaký papírový kg vybodnul. Kup něco co trochu jede a neni to nějaka mala mrcha - Suzuki V-Strom 650 nebo 1000, Hondy Transalp, Triumph trophy a nebo se podivej na starou dobrou TDM850 - pokupis ji v klidu kolem padeesati, jede, nesere se a je to kompromis mezi endurem a silnicni motkou.
Vyber si motorku ktera ti je sympaticka - podle specifikace stejne sahnes nekam do vetsich endur nebo cestaku - delas dobre, preskoc 500ccm a co je nad tim si proste kup - nabalis tam co potrebujes a pokud budes omezenej, bude to objem nikoli vaha.
| Model nebo řada | Charakteristika | Uvedená nosnost nebo poznámka |
|---|---|---|
| Suzuki V-Strom 650 nebo 1000 | Cestovní enduro vhodné pro jízdu ve dvou | Vhodnější je větší výkonová rezerva |
| Honda Transalp | Cestovní enduro | Je nutné ověřit stav podsedlové části u konkrétního kusu |
| Yamaha TDM 850/900 | Kompromis mezi endurem a silniční motorkou | Udávaná nosnost max zatížení je 203kg |
| Suzuki Bandit 600 | Naháč | 6-ka má nosnost 213kg |
| Suzuki Bandit 1200 | Výkonnější naháč pro jízdu ve dvou | Je třeba ověřit konkrétní verzi a technické údaje |
| BMW R1100GS | Robustní cestovní enduro | Větší hliníko-ocelovej ingot a stěhovák neexistuje |
| Honda NT650 Deauville | Cestovní motocykl | Deauville má taky do 200 |
Suzuki V-Strom, Honda Transalp a Yamaha TDM
Suzuki V-Strom 650 nebo 1000 patří mezi motocykly, které dávají pro jízdu ve dvou větší smysl než malé jednoválcové enduro. Nabízejí cestovní ergonomii, prostor pro zavazadla a výkonovou rezervu, která se při plném zatížení hodí.
Honda Transalp je další možností v kategorii cestovních endur. U starších kusů je ale vhodné pečlivě zkontrolovat podsedlovou konstrukci, protože její stav může ovlivnit způsob používání předchozího majitele.
Nedávno sem koukal na kámošovýho transalpa a po jedný dovolený v rumunsku mu odchází celá podsedlovka- jel sám a jen s topcasem.Navíc podsedlovka je součástí rámu takže soudruzi rejžožrouti u toho moc nepřemýšleli.
Yamaha TDM 850 je podle uvedených zkušeností rozumným kompromisem mezi endurem a silniční motorkou. Jezdí, neporuchově slouží a lze ji pořídit za relativně dostupné peníze, ovšem u starších kusů je nutné počítat s kontrolou technického stavu.
Hele nic proti TDM (skvělá motka) ale nejsou známý zvlášť ty starší kusy a to za 50000 bude, že poměrně hodně žerou olej, v některejch případech až tak že kam se na ně 2T hrabe.
U ojetejsich kusu si vzaly nejaky olej, ja mel nalitano 56tis kdyz jsem ji prodaval a pokud si vzala .5l/6000 km serv inetrval, tak to bylo hodne.
Za mne je to v teto cenove skupině jedna z nejrozumějších voleb.
BMW jako řešení vysokého zatížení
V kategorii cestovních endur kolem 50 tis tedy na všem.
Pošetři a kup bmw r1100gs a máš vystaráno na celej život,větší hliníko-ocelovej inkgot a stěhovák neexistuje.
Konkrétně Ti neporadím,ale myslím si,že staré konzervativní BMW bude nejlepší,boxer co má víc najeto,držej si prostě cenu,ale maj seriozní výrobu.Litrovýho.
BMW se od části běžných motocyklů liší konstrukcí podvozku a zavěšení kol, proto nelze některé úpravy odpružení automaticky přenášet na všechny modely. U starších kusů je však stejně důležitá kontrola ložisek, kloubů, rámu, kyvné vidlice a celkového opotřebení.
Honda NT650 Deauville a další cestovní motocykly
Motorka s vysokou nosností těch peněz není moc není to cestovní enduro ale cesták dobrej NT650Deauville.
U starších cestovních motocyklů je potřeba rozlišit pohodlí, prostor pro zavazadla a skutečnou nosnost. Motocykl může mít velké integrované kufry a pohodlné sedlo, ale přesto nemusí nabídnout užitečné zatížení 280 kg.
NTV je sice výborná motorka, ale jestli se nepletu, nosnost cca 195 (první japonec, na kterém jsem nejen seděl), deauville má taky do 200.
U modelů, u nichž se udává nosnost do 200 kg, by celková hmotnost dvou jezdců a zavazadel kolem 280 kg znamenala překročení limitu. Takový motocykl proto nelze doporučit jako skutečné řešení požadavku na užitečné zatížení 280 kg.
Suzuki DR 800 Big, Cagiva Elefant a Yamaha Super Ténéré
Já bych to viděl na suzuki-dr-800-big Jinak BMW, ale to je za jiné peníze. Za 50tis. nemůžeš chtít zázraky.
Ještě Cagiva 750 elefant. Kdyby jste si vybýrali mezi těmito dvěmi, kterou spíše?
Cagiva 900 Elefant.
Yamaha XTZ 750 Super Ténéré 50 000 kč je docela málo.
Starší velká endura mohou být zajímavá cenou, ale u konkrétního motocyklu je nutné zjistit nejen původní technické údaje, ale také stav rámu, podsedlovky, kol, odpružení a držáků zavazadel. U motocyklu, který má pravidelně vézt dva lidi, se vyplatí dát přednost zachovalému kusu před levnějším strojem s nejasnou historií.
Co znamená výkonová rezerva
Problém vysokého zatížení není pouze v tom, zda motorka „udrží“ požadovanou hmotnost. Plně naložený motocykl potřebuje také dostatečný výkon při rozjezdu, předjíždění, jízdě do kopce a při jízdě s protivětrem.
Na dovolené za námi Big sotva dýchal, pro jízdu ve dvou bych se držel okolo litru.
Pokud má motocykl vézt 280 kg užitečného zatížení, měl by mít nejen dostatečně dimenzovaný podvozek, ale také motor, převodovku, spojku a brzdy schopné pracovat s vysokou celkovou hmotností.
Vyber si motorku ktera ti je sympaticka - podle specifikace stejne sahnes nekam do vetsich endur nebo cestaku - delas dobre, preskoc 500ccm a co je nad tim si proste kup - nabalis tam co potrebujes a pokud budes omezenej, bude to objem nikoli vaha.
Jak se naložená motorka chová
To, jaky problemy ti vyvstanou pri pretizeni motorky - manipulace na miste nebo v male rychlosti, reseni nozouvych situaci apod, ma pramoalo spolecneho s pretizenim - mysleno tak, ze jestli jednu prtizis o 10kg nebo druhou stejnym nakladem o 20kg je uz vlastne fuk, pruserova je samozrejme nalozena, natoz prelozena motorka, ale bohuzel nasinec se tomu holt nevyhne.
PS: to ze se motorka nalozena chova uplne jinak je samozrejmosti a ze manipulace na miste je megaopruz taky.
Vyšší zatížení ovlivňuje stabilitu, brzdnou dráhu, změnu směru, práci odpružení i chování motocyklu při pomalé jízdě. Proto je důležité nastavit odpružení podle skutečného zatížení a před jízdou zkontrolovat tlak v pneumatikách podle doporučení výrobce.
Výška sedla a ovládání při zastavení
U cestovních endur s vyšší stavbou je důležité řešit také výšku sedla. Vyšší motocykl může být při jízdě pohodlný, ale při zastavení, couvání nebo manipulaci na místě může být pro menšího jezdce obtížně ovladatelný.
Na 168 cm je KTM 790/890 bez R vysoké při stání. Tedy já s 183 cm a ne krátkýma nohama při zastavení dokážu položit obě nohy na zem, když sedím na nejnižším místě sedla, ale je to tak akorát.
Pokud je tazatelka o 15cm menší než já, jak píše, může jí zastavování a "došlapování" dělat problém, což vyvrací podmínku pohodlí.
Pokud toto není problém a ovládání vyšší motorky se nebojí, je 790/890 ADV pohodlná až až.
Výška sedla proto souvisí s bezpečností stejně jako nosnost. Motorka, která papírově unese vysoké zatížení, nemusí být vhodná, pokud s ní jezdec nedokáže bezpečně manipulovat při zastavení nebo při parkování.
Další možnosti kolem 200 kg nosnosti
A pokud ovládání vyšší motorky není problém a řekneme, že to není omezeno do 200 kg, ale okolo 200 kg (stejně jak se naloží bágly, tak je všechno přes 200 kg), je tu fůra možností: Tracer 700/900, CB 500 X, Hondy NT, Aprilia Touareg, Tigery, Versys 650, V-strom 650, Super DUKE 1290 GT (ne vážně , 830 mm sedlo, 209 kg hmotnost, kufry, plexi, tempomat, nějaké ty koně) a další a další a další.
Tyto motocykly mohou být vhodné pro cestování ve dvou, ale jejich konkrétní nosnost se musí posuzovat podle daného modelu a roku výroby. Motocykl s užitečným zatížením kolem 200 kg není přímou odpovědí na požadavek 280 kg, může však vyhovovat při nižší hmotnosti posádky a omezeném množství zavazadel.
Neobvyklý význam čísla 280: Veloce Aperion
Číslo 280 se u motocyklů může objevit také jako údaj o výkonu, nikoli o nosnosti. Aperion je café racer s úplně novým litrovým dvoutaktním osmiválcem, výkonem 206 kW (280 k) při 12.000 ot./min a výrobou omezenou na 24 kusů.
Společnost Velove Motorcycles stojí za motocyklem Aperion, který jde proti všem pravidlům. Na scéně se objevil zcela nový dvoutaktní motocykl.
Novinka se jmenuje Aperion a stojí za ní startup Veloce Motorcycles z anglického Oxfordshiru. Pohání ji dvoutaktní vidlicový osmiválec o objemu 1 000 cm³, jehož udávaný výkon činí 280 koní.
Aperion tedy není motorka, která unese 280 kg; jde o stroj s výkonem 280 koní. Pro požadavek vysoké nosnosti není relevantní, protože vzniká jako mimořádně omezená technická kuriozita, nikoli jako praktický cestovní motocykl pro dva jezdce a zavazadla.
Technika motocyklu Aperion
Hlavní roli hraje motor X8. Osm válců je uspořádaných do konfigurace připomínající písmeno X, přičemž jednotka vznikla spojením čtyř řadových dvouválců uložených navzájem v úhlu 90 stupňů.
Každý má vlastní klikovou hřídel i klikovou skříň. Osm válců po 125 cm³ dává dohromady 1000 cm³, což je u dvoutaktu v dnešní době samo o sobě dost absurdní.
Směs obstarává osm karburátorů Dell’Orto. Spaliny odvádí výfuková soustava 8-in-8 s osmi koncovkami pod sedlem.
Veloce mluví o celohliníkovém rezonančním výfuku vyráběném laserovým sintrováním. Tohle není retro motorka s jedním výstředním detailem. Aperion je technická provokace od sání až po poslední koncovku výfuku.

Že se jedná o netradiční koncept, podtrhuje i fakt, že motor, převodovka a šasi tvoří jeden celek. Pohonné ústrojí váží 105 kg a zároveň plní nosnou funkci.
Podle výrobce se protichůdné spalovací, setrvačné i rotační síly v motoru přirozeně vyrovnávají, takže není potřeba vyvažovací hřídel.
Srdcem Aperionu je neobvyklá konstrukce složená z osmi válců převzatých z motoru Rotax/Aprilia RS125, doplněných o kované písty. Ty jsou uspořádány do dvou samostatných bloků V4 kolem centrální klikové skříně.
Podvozek, rám a dostupnost Aperionu
Podvozek nezůstává pozadu. Vpředu může být obrácená vidlice Showa nebo Öhlins, vzadu je frézovaná hliníková jednoramenná kyvná vidlice.
Tlumič leží pod motorem a pracuje přes táhla. Převodovka je šestistupňová, široce odstupňovaná, s hydraulickou spojkou zabudovanou do hlavní hřídele.
Brzdy používají vpředu dvojitý kotouč a vzadu výrazně velký jednoduchý kotouč, podle specifikace od Tokica nebo HEL.
Osmiválcový dvoutakt s výkonem 280 koní je objektivně šílený nápad. A právě proto působí vedle dnešních dokonale uhlazených strojů tak osvěžujícím dojmem.
Aperion má být reálně dostupný zákazníkům od roku 2027. Slovo „dostupný“ je ale potřeba brát s rezervou.
Veloce plánuje jen 24 kusů a cenu v přepočtu kolem 2,2 milionu korun. Bez ABS a emisní techniky půjde spíš o sběratelskou kuriozitu než o stroj, se kterým legálně vyrazíte na nedělní vyjížďku.
Pokud tě myšlenka moderního dvoutaktu nadchla, ale cenovka tě rychle vrátila na zem, Veloce připravuje ještě druhý model. Ponese jméno Ethereal a nabídne dvoutaktní vidlicový čtyřválec o objemu 500 cm³ s výkonem přibližně 145 koní.
Praktický postup při výběru motorky s vysokou nosností
- Nejdříve zjisti skutečnou hmotnost obou jezdců včetně oblečení a přilby.
- Připočítej hmotnost kufrů, držáků, nářadí a zavazadel.
- Ověř maximální povolenou celkovou hmotnost konkrétního motocyklu.
- Rozdíl mezi povolenou celkovou hmotností a provozní hmotností porovnej s požadovaným nákladem.
- Zkontroluj samostatné limity kufrů a jejich nosičů.
- Prohlédni podsedlový rám, uchycení kufrů, kyvnou vidlici, ložiska, brzdy a pneumatiky.
- Prověř, zda motor nabízí dostatečnou výkonovou rezervu pro jízdu ve dvou.
- Vyzkoušej výšku sedla, dosah na zem a manipulaci při nízké rychlosti.
- Nastav odpružení podle skutečného zatížení.
- Před koupí si na motorku sedni a projeď se s ní.
Co vyzkoušet před koupí
A jsme tam kde všechny tyhle diskuze končí: zkuste si na ty motorky sednout, projet se s nimi, jedna Vám sedne nejlíp a tu si kupte. Nikdo z nás nemá Vaše kolena!
Zakladateli vlakna: jestli to chapu dobře, mašinu nemáš a ani jsi na ni tudiz nekde dal nebyl.
Vyšší nosnost sama o sobě nezaručí pohodlnou jízdu. Důležitá je kombinace ergonomie, výkonu, brzd, stability, prostoru pro spolujezdce, možnosti upevnění zavazadel a skutečného technického stavu konkrétního motocyklu.
Pro požadavek kolem 280 kg je proto nejrozumnější hledat robustní cestovní motocykl nebo velké cestovní enduro, ověřit přesné údaje konkrétního kusu a nepovažovat zesílenou pružinu za náhradu konstrukční nosnosti. Modely s udávanou nosností kolem 200 kg mohou být pro jízdu ve dvou použitelné jen tehdy, pokud celková hmotnost posádky a vybavení zůstane pod jejich limitem.