Nejvhodnější motor do Škody Octavia závisí především na ročním nájezdu, délce jednotlivých jízd, zatížení vozu a požadované dynamice. Pro kratší trasy, město a běžné rodinné používání je vhodnější benzínový motor, zatímco pro dlouhé dálniční přesuny, vysoký roční nájezd a jízdu s přívěsem dává větší smysl diesel.
Za univerzálně povedenou volbu lze u novější Octavie považovat benzínový motor 1.5 TSI, který poskytuje příjemnou výkonovou rezervu a k octavii se hodí velmi dobře. U ojeté Octavie III patří k nejzajímavějším variantám 1.4 TSI a 1.5 TSI, zatímco pro dálkové řidiče zůstávají vhodné motory 1.6 TDI a zejména 2.0 TDI.
Podle čeho motor vybírat
Rozhodovat byste se měli podle ročního nájezdu kilometrů, obvyklého zatížení vozu (budete běžně vozit více osob či náklad?) a také dle obvyklých vzdáleností, které při jedné jízdě ujedete (jezdit můžete pracovně mezi Prahou a Brnem či se naopak celý rok pohybovat jen v blízkém okolí bytu). Hlavní dělení motorů je samozřejmě na benzinové a dieselové (naftové) motory.
Benzínové motory jsou vhodné pro řidiče, kteří nejezdí dlouhé vzdálenosti či mají naložené menší náklady v autě. Benzínové motory jsou tišší a obvykle lehce levnější při pořízení. Obvykle jsou svižnější než naftové motory (až na výjimky).
Dieselové motory jsou výborné tahouny na delší vzdálenosti. Aby tento typ motoru správně pracoval je dobré jezdit delší cesty a často ho ohřívat a nechat vypalovat filtr pevných částic. Obvykle mají nižší spotřebu, téměř vždy jsou však hlučnější a jejich servis bývá dražší.
| Způsob používání | Vhodnější volba | Důvod |
|---|---|---|
| Město a krátké trasy | Benzínový motor | Benzínové motory se hodí pro kratší jízdy a nevyžadují pravidelné dlouhé trasy kvůli regeneraci filtru pevných částic. |
| Denní dálniční dojíždění | 1.6 TDI nebo 2.0 TDI | Dieselové motory mají obvykle nižší spotřebu a dobře zvládají dlouhé přesuny. |
| Smíšený provoz | 1.4 TSI nebo 1.5 TSI | Nabízejí dobrý poměr dynamiky, kultivovanosti a spotřeby. |
| Vysoké zatížení a přívěs | 2.0 TDI nebo výkonný benzín | Vyšší točivý moment usnadňuje jízdu s nákladem a přívěsem. |
| Maximální spolehlivost u starší Octavie II | 1.4 16V nebo prověřená 1.6 MPI | Jednodušší atmosférické motory mají méně složitou techniku. |
Benzínové motory pro Octavii
1.2 TSI
Motor 1.2 TSI (63 / 77 / 81 kW) nemá rozvodový řetěz, který byl problematický, ale od roku 2015 má již rozvodový řemen. Vylepšený je celý systém sání. Jde o osvědčený motor ideální pro klidnější jízdu ve které má výbornou spotřebu.
Raději volit variantu se šesti rychlostními stupni. Pro klidné řidiče může být 1.2 TSI rozumným řešením, při časté jízdě s plně obsazeným vozem nebo po dálnici však nemusí nabídnout takovou výkonovou rezervu jako větší motory.
1.4 TSI
Motor 1.4 TSI (103 / 110 kW) vyniká tichostí při nastartování a následně i při jízdě. Díky vyšším koním je i relativně svižný a má dobrou dynamiku. Nejlepší motor pro běžné řidiče bez nějakých přehnaných požadavků.
Využití je nejvíce účelové jak pro kratší trasy či delší jízdy po republice. Vždy je vyráběn při šesti rychlostních stupních. Pro soukromé majitele byla 110kW čtrnáctistovka často jednoznačnou volbou.
Ostatně není se co divit, stála méně než 1.6 TDI, dynamikou překonala stejně výkonné 2.0 TDI a v nejběžnějších provozních otáčkách se vyrovnala i 1.8 TSI. To vše při průměrné spotřebě většinou lehce nad šesti litry. Spořílci však bez větších problémů hlásili i hodnoty pod 5,5 l/100 km.
Škoda Octavia 1.4 TSI versus 1.5 TSI
Čtrnáctistovka platila v případě octavie za optimální pohon. Nabídla totiž ideální mix dobré dynamiky a příznivé spotřeby i ceny. Dokáže ji nová patnáctistovka, která se musela vypořádat s přísnější emisní normou, úspěšně zastoupit?
Nová patnáctistovka se v základních parametrech s předchůdcem shoduje. Oba patří do rodiny agregátů EA 288 (1.5 TSI se označuje přízviskem Evo), nabízí shodně 110 kW při 5000-6000 min-1 a 250 Nm při 1500-3500 min-1.
| Parametr | 1.5 TSI | 1.4 TSI |
|---|---|---|
| Zdvihový objem | 1498 cm³ | 1395 cm³ |
| Největší výkon | 110 kW při 5000-6000 min-1 | 110 kW při 5000-6000 min-1 |
| Největší točivý moment | 250 Nm při 1500-3500 min-1 | 250 Nm při 1500-3500 min-1 |
| Převodovka | 6° manuální | 6° manuální |
| Zrychlení z 0 na 100 km/h | 8,3 s | 8,1 s |
| Nejvyšší rychlost | 223 km/h | 219 km/h |
| Provozní hmotnost | 1280 kg | 1255 kg |
U novinky se prodloužil zdvih z 80,0 na 85,9 mm. Vrtání zůstalo 74,5 mm, stejně jako kompresní poměr 10,5:1. Vnitřní tření ve válcích se podařilo snížit díky speciálnímu honování, kdy dochází ke vzniku mazacích mikrotrhlin, ve kterých se drží olej (používá se „řidší“ 0W-20).
Díky povlaku, který se do válce nanáší ve formě plazmy, se také zlepšuje odvod tepla. Snižuje se tak riziko samozápalů a klesá i opotřebení při studených startech. Vyšší efektivitu spalování zajišťují nové vstřikovače, které pracují až s tlakem až 350 barů (dříve 250) a umějí palivo dávkovat přesněji.
Nový mezichladič stlačeného vzduchu přispěl ke snížení tlakových ztrát. Inovativní tepelné řízení umožňuje nechat kapalinu při studeném startu v motoru bez oběhu a umožnit rychlejší zahřátí.
Oproti čtrnáctistovce je v případě octavie novinkou i vypínání válců ACT. Jednotka 1.5 TSI 110 kW má tento systém vždy. Dvouválcový režim se aktivuje v závislosti na dalších podmínkách mezi 1250-4000 min-1, pokud motor pracuje pod zátěží do 85 Nm.
Všechny výše popsané inovace tedy novince nahrávají, zároveň však dostala filtr pevných částic, který zvyšuje odpor ve výfuku a jde proti dynamice i spotřebě. Nová patnáctistovka běží po nastartování velmi tiše a jemněji než předchozí čtrnáctistovka.
Příjemnou kultivovanost si jednotka zachovává i při podtáčení do nejnižších otáček. Dunět tak nezačne, ani pokud motor naplno zatížíte u hranice 1200 min-1. Přestože si však starší jednotka v takto nízkých otáčkách nepatrně zachraplá, za plynem jde lépe.
Potvrdilo nám to důkladné měření pružnosti i absolutní dynamiky. Rozdíly sice nejsou až tak dramatické, ale v každém okamžiku cítíte, že 1.4 TSI jede o kousek lépe. Největší rozdíl je při měření pružnosti na šestku z nejnižších otáček.
Oba motory mají podobnou charakteristiku a má smysl je točit až za 6000 min-1. Omezovač pak zasahuje u 6500 min-1. Běžně si však vystačíte s daleko nižšími otáčkami, jezdit lze o stupeň výše než obvykle.
Po městě při 50 km/h klidně na pětku, dokonce ani šestka se nevzpouzí. V případě patnáctistovky však platí, že zcela nejnižší otáčky nejsou z hlediska spotřeby výhodné. Je totiž lepší jet v lehce vyšších s menší zátěží na dva válce než v nejnižších na čtyři.
| Naměřená spotřeba paliva | 1.5 TSI | 1.4 TSI | Průměrná rychlost |
|---|---|---|---|
| Dálnice | 6,4 l/100 km | 6,4 l/100 km | 133 km/h |
| Silnice I. třídy | 5,7 l/100 km | 5,5 l/100 km | 71 km/h |
| Silnice II. třídy | 7,3 l/100 km | 7,2 l/100 km | 61 km/h |
| Horská silnice | 9,9 l/100 km | 10,1 l/100 km | 74 km/h |
| Trasa celkem (308 km) | 6,1 l/100 km | 6,0 l/100 km | 83 km/h |
Na dálnici jsme se u obou vozů dočkali stejné hodnoty 6,4 l/100 km (oba mají stejné převodovky a točí 3000 min-1). Patnáctistovka zde těží z lepší aerodynamiky a v mírných klesáních dokáže i v této rychlosti jet na dva válce.
Při jízdě po běžných silnicích jsme se pak s čtrnáctistovkou dostali na hodnoty o 0,1 až 0,2 l/100 km nižší. Celkový průměr na více než 300km trase činil 6,0 vs. 6,1 l/100 km ve prospěch staršího motoru.
Čtrnáctistovka jede lépe a za méně. Jedním dechem však dodáváme, že nová patnáctistovka se s montáží filtru pevných částic popasovala velmi dobře a zaostává v zásadě mírně. I pro nový motor tak stále platí, že poskytuje příjemnou výkonovou rezervu a k octavii se hodí velmi dobře.
1.8 TSI
Motor 1.8 TSI (118 kW) nabízí lepší dynamiku, ač je omezována převodovkou a není až o tolik svižnější ve srovnání s 1.4 TSI. Výdaje za spotřebu a servis jsou u tohoto motoru vyšší. Výměna oleje je díky přímému vstřikování doporučována každých 15.000 kilometrů.
Osmnáctistovka pochází z rodiny motorů EA 888, za jejímž vývojem stojí Audi. V octavii však neměla možnost vyniknout, neboť u vozů s příčnou zástavbou krotily její potenciál méně dimenzované převodovky.
Motor 1.8 TSI jako vrchol nabídky zážehových jednotek pro běžnou octavii přišel s řadou konstrukčně složitých řešení, třeba kombinované přímé i nepřímé vstřikování, a vsadil i na bytelný rozvod pomocí řetězu místo řemene u slabších jednotek.
V případě octavie a dalších modelů na platformě MQB se však osmnáctistovka kombinovala s malými převodovkami (manuální MQ 250 a dvouspojkovou DQ 200), které špičku točivého momentu ořízly na 250 Nm. Výkon byl u octavie vždy 132 kW.
Faktem je, že v běžných variantách nabídl motor 1.8 TSI stejných 250 Nm jako slabší, konstrukčně jednodušší a cenově i servisně výrazně levnější čtrnáctistovka. Bonusem tak byl především kultivovanější chod a nepatrně rychlejší reakce, neboť osmnáctistovka zabírá hned od volnoběhu.
Výkonový náskok se však projevil až ve vysokých otáčkách. Pro řidiče, který chce silnější benzínovou Octavii a nevadí mu vyšší servisní náklady, může být 1.8 TSI zajímavá, ale z hlediska poměru nákladů a užitné hodnoty ji často překonává 1.4 TSI nebo novější 2.0 TSI.
2.0 TSI
Motor 2.0 TSI (147 / 162 / 169 kW) je určen především pro řidiče, kteří požadují výraznou dynamiku. Příchod dvoulitru a nahrazení osmnáctistovky tak není zdaleka jen kosmetickou změnou.
Kromě osmi kilowattů navíc totiž přináší k dobru 70 Nm. Umožnilo to nasazení nového sedmistupňového DSG s mokrými spojkami (DQ 381), které je dimenzované pro výrazně větší točivé momenty.
Zároveň se v případě dvoulitru znatelně prodloužily převody. Ve 130 km/h točí 2250 min-1, zatímco předchozí osmnáctistovka 2800 min-1.
Dvoulitr totiž přichází v režimech částečného zatížení s takzvaným Budackovým cyklem (obměna Millerova), kdy je objem vzduchu redukován přísunem vzduchu pomocí dřívějšího uzavření sacího ventilu na asi 1,4 litru. Díky tomu je pak při využití plného expanzního objemu (2,0 l) a navýšení kompresního poměru až na 11,6:1 dosaženo vyšší termodynamické účinnosti.
K té navíc přispělo k zvýšení vstřikovacího tlaku z 200 na 250 barů. Projev dvoulitru je od nastartování trochu jiný. Subjektivně ho slyšíte o něco více než sametovou osmnáctistovku, zní sytěji a sportovněji.
Při jízdě však nemáte pocit, že by vás snad rušil. Zejména při vyšších rychlostech na dálnici je naopak výhodou, že nemusí běžet v tak vysokých otáčkách a vystačí si s dlouhým „dieselovým“ odstupňováním.
Motor se sice z nejnižších otáček rozbíhá o něco rozvážněji než starší jednotka, nicméně kolem 1300 min-1 začíná mocně táhnout. Při měření pružnosti jsme přesto naměřili o něco lepší hodnoty odspodu pohotovější osmnáctistovce, byť pocitově jsme si mysleli, že jede lépe dvoulitr.
Při měření absolutního zrychlení se převaha dvoulitru projeví už od prvních metrů. Stovkou jede o 0,7 s dříve a na dvojnásobek se dostane o 2,2 s rychleji.
| Naměřená spotřeba paliva | 2.0 TSI DSG | 1.8 TSI DSG | Průměrná rychlost |
|---|---|---|---|
| Dálnice | 7,2 l/100 km | 7,7 l/100 km | 130 km/h |
| Silnice I. třídy | 6,3 l/100 km | 6,4 l/100 km | 67 km/h |
| Silnice II. třídy | 8,4 l/100 km | 8,1 l/100 km | 60 km/h |
| Horská silnice | 10,8 l/100 km | 12,0 l/100 km | 75 km/h |
| Trasa celkem (308 km) | 6,8 l/100 km | 7,2 l/100 km | 80 km/h |
Na testovací trase se spokojila se 6,8 l/100 km a osmnáctistovku porazila o 0,4 l/100 km. Snížený apetit oceníte nejvíce na dálnici, kde přijde vhod zvýšený točivý moment, díky čemuž může motor běžet v nižších otáčkách.
Rozdíl zde činil rovný půllitr (7,2 vs. 7,7 l/100 km). Naopak při jízdě nižšími rychlostmi po běžných silnicích je spotřeba u obou motorů podobná, byť i zde měl většinou dvoulitr drobný náskok.
V závislosti na jízdním stylu se konzumace pohybuje mezi 6 a 8,5 l/100 km. Povedlo se motoru 2.0 TSI oproti 1.8 TSI zlepšit dynamiku, snížit spotřebu a díky montáži filtru pevných částic produkovat i čistší zplodiny.
Dieselové motory pro Octavii
1.6 TDI
Motor 1.6 TDI (66 / 77 / 81 kW) není zaměřený na sportovní dynamiku. Ideální je na průměrnou spotřebu a spolehlivost. Podobný výkon jako benzinový 1.4 TSI nabízí s rozdílem v točivém momentu a parametrech.
Jde o relativně málo problematický motor ve srovnání s vyššími diesely, velmi dobrý tahoun na delší přesuny po dálnici a současně s vyšší hlučností ve srovnání s benzínovými motory. Pro větší roční nájezd jde o více úsporný motor ve srovnání s benzíny.
Dieselová šestnáctistovka s pohonem 4x4 se přestala prodávat s příchodem faceliftu na začátku roku 2017. Nyní se vrací na scénu a na pozici nejlevnější čtyřkolky nahradila již neprodávaný 110kW dvoulitr s manuálem.
V octavii šestnáctistovka plní roli typického motoru pro služební auta. Málokoho nadchne a málokdo po ní touží v soukromém voze. Výkonově sice na běžné jezdění stačí, ale zejména s pohonem všech kol je potřeba počítat s vyšší hmotností a pomalejší dynamikou.
Drtivá většina verzí jsou předokolky vybavené pouze pětistupňovou převodovkou, která kvůli velkým přeskokům nutí k častému řazení a hledání správné rychlosti. Manuální šestikvalt dostal jen již déle neprodávaný model Greenline a právě verze 4x4, která se vrátila do nabídky.
Oproti předchozí, předfaceliftované octavii se stejně jako u ostatních variant 1.6 TDI zvýšil výkon z 81 na 85 kW a nyní došlo i na systém vstřikování močoviny. Kromě toho se ještě podařilo snížit koefi cient cx z 0,296 na 0,284, odstupňování převodovky zůstalo stejné.
Blíže poskládané převody jsou u šestikvaltu příjemné, nicméně je hodně znát, že se perete s větší setrvačnou hmotou u čtyřkolky a provozní hmotnost činí o 115 kg více (1463 kg). Dynamika je tedy zejména na dálnici hodně vlažná.
V případě modelů 4x4 je vždy potřeba počítat s vyšší spotřebou, u octavií to podle našich zkušeností bývá nárůst asi 0,7 l/100 km. My jsme v průměru jsme jezdili za 5,7 l/100 km.
| Naměřená spotřeba paliva | 1.6 TDI | Průměrná rychlost |
|---|---|---|
| Dálnice | 6,0 l/100 km | 132 km/h |
| Silnice I. třídy | 5,1 l/100 km | 71 km/h |
| Silnice II. třídy | 7,2 l/100 km | 61 km/h |
| Horská silnice | 10,9 l/100 km | 66 km/h |
| Trasa celkem (308 km) | 5,7 l/100 km | 83 km/h |
U motoru 1.6 TDI je zásadní způsob používání. Pokud jezdíte krátké trasy a jen občas delší, nebude se správně regenerovat FAP filtr. Naopak pro pravidelné dálniční přesuny může být 1.6 TDI úspornou volbou.
2.0 TDI
Motor 2.0 TDI (103 / 125 / 135 kW) je často pokládaný za nejlepší motor u Škoda Octavia. Je ovšem náročnější na údržbu a je nutné o něj správně dobře pečovat.
Pokud tuto podmínku splníte odmění se Vám dlouhou výdrží a perfektním výkonem i na dlouhé jízdy po dálnicích. Auta nejen u Škodovky vybavené tímto objemem se pohybují na nejvyšších cenách při pořízení nového vozu.
Pro řidiče s vysokým ročním nájezdem, kteří pravidelně jezdí mimo město, zůstává 2.0 TDI velmi silnou volbou. Oproti 1.6 TDI nabízí lepší pružnost, vyšší rezervu při předjíždění a větší jistotu při jízdě s plným vozem nebo přívěsem.
Jednodušší benzínové motory u starších Octavií
1.6 MPI
U Octavie II se lze setkat s motorem 1.6 MPI, jehož zkušenosti se liší podle konkrétního kusu a provedení. Jeden z majitelů s Octavií II rok 2005 najel asi 140 tis. km a za celou dobu s tímto motorem nebyl jediný problém.
Jen trochu vyšší spotřeba oleje (mezi výměnami jsem běžně doléval 4-5 litrů). Není to žádný závoďák, ale na svižnou jízdu stačil, spotřeba ve městě okolo 8 l, kombinace dálnice a okresky 5-6 l.
Jiný majitel Octavie II s motorem BGU uvádí nájezd 301 tis. km, levný servis a spotřebu někde kolem 7l až 8l. Olej mi tento motor nebere a měním každých 15km.
Zároveň existují zkušenosti s tím, že některé série motoru 1.6 MPI berou olej výrazně více. Dá se tolerovat 1l/5000km, ale když je to litr na 2000km a méně, je to špatné a právě i pro motor!
U ojeté Octavie II proto není vhodné hodnotit 1.6 MPI pouze podle názvu motoru. Důležitý je konkrétní kód motoru, rok výroby, skutečná údržba, spotřeba oleje a celkový stav vozu.
1.4 16V
Pro maximální spolehlivost hledej v Octavii 2 motor 1.4 16V 59 kw, kód motoru BUD. Jel jsem v tom a dynamika kupodivu není tragická.
Tyto motory neberou olej a jsou schopny najet jen s běžnou údržbou 400tis km. Mají velmi klidný chod (vyvažovací hřídel) a příjemný průběh výkonu (i když malého). Spotřeba do 8L benzínu.
Pokud hledáte opravdu nenáročný a spolehlivý atmosférický motor v Octavii II, tak tato MPI 1.4, 16V je to pravé, co by se vám k Vašemu účelu hodilo. Dobré je, že je to nepřímovstřikový motor, takže žádné karbonování motoru.
Zásada je měnit motorový olej po 1 roce, nebo po max. 15.000 km, podle toho co přijde dříve a rozvody motoru měnit po 10 letech, nebo po 120.000 km. Jinak pokud tenhle motor koupíte, tak bych si ty rozvody raději nechal udělat hned (pokud k vozu není doklad o jejich výměně).
Motor není žádný závoďák, ale stačí to na běžné ježdění a do města ideál. Jediná nevýhoda je v tom, že Octavia combi II s tímto motorem je těžko k sehnání.
Aktuální motory v nabídce Octavie
Modelová řada Škoda Octavia (sedan) má v aktuální nabídce 9 motorizací - z toho 7 benzínových, 2 naftových. Rozsah výkonu se pohybuje od 85 kW (116 k) do 150 kW (204 k). Z pohledu pohonu: 8× Přední, 1× 4×4.
| Motor | Palivo | Výkon | Převodovka | Pohon | 0-100 km/h | Spotřeba |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2.0 TDI SCR | Nafta | 85 kW (116 k) | Manuální (6°) | Přední | 10,0 s | 4,0 l/100 km |
| 2.0 TDI SCR DSG | Nafta | 110 kW (150 k) | Automatická (7°) | Přední | 8,0 s | 4,0 l/100 km |
| 1.5 TSI ACT | Benzín | 85 kW (116 k) | Manuální (6°) | Přední | 10,0 s | 5,0 l/100 km |
| 1.5 TSI ACT mHEV DSG | Benzín | 85 kW (116 k) | Automatická (7°) | Přední | 10,0 s | 4,0 l/100 km |
| 1.5 TSI ACT | Benzín | 110 kW (150 k) | Manuální (6°) | Přední | 8,0 s | 5,0 l/100 km |
| 1.5 TSI ACT mHEV DSG | Benzín | 110 kW (150 k) | Automatická (7°) | Přední | 8,0 s | 4,0 l/100 km |
| 2.0 TSI 4x4 DSG | Benzín | 150 kW (204 k) | Automatická (7°) | 4×4 | 6,0 s | 6,0 l/100 km |
U aktuální Octavie je základní benzínovou volbou 1.5 TSI ACT. Silnější provedení s výkonem 110 kW nabízí zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,0 s a nejvyšší rychlost 229 km/h.
Pro řidiče, kteří chtějí maximální dynamiku a pohon všech kol, je určen motor 2.0 TSI 4x4 DSG s výkonem 150 kW (204 k), zrychlením z 0 na 100 km/h za 6,0 s a nejvyšší rychlostí 228 km/h.
Dieselové provedení 2.0 TDI SCR je dostupné s výkonem 85 kW (116 k) a manuální šestistupňovou převodovkou nebo s výkonem 110 kW (150 k) a automatickou sedmistupňovou převodovkou DSG.
Praktické doporučení podle řidiče
- Městský řidič a krátké trasy: vhodnější je 1.4 16V nebo 1.6 MPI u starší Octavie, případně novější 1.5 TSI. Diesel není vhodný pro pravidelné krátké jízdy.
- Běžný rodinný provoz: 1.4 TSI a 1.5 TSI nabízejí dobrý poměr dynamiky, kultivovanosti a spotřeby.
- Dálniční řidič s vyšším nájezdem: 2.0 TDI je vhodnější díky nízké spotřebě, pružnosti a schopnosti zvládat dlouhé přesuny.
- Řidič s menším rozpočtem: 1.6 TDI může být úsporný, ale pouze při pravidelném provozu na delších trasách.
- Řidič požadující dynamiku: 2.0 TSI DSG nabízí výrazně lepší zrychlení a současně nižší spotřebu než starší 1.8 TSI DSG.
- Majitel starší Octavie zaměřený na jednoduchost: 1.4 16V patří mezi nejméně komplikované benzínové možnosti, pokud nepožaduje vysoký výkon.
- Jízda s přívěsem nebo častým zatížením: vhodnější je 2.0 TDI nebo výkonnější benzínový motor než základní atmosférické jednotky.
Na co si dát pozor při koupi ojeté Octavie
Octavia je nejprodávanějším autem v České republice a tak je současně i největší podíl problematických kusů. Řidiči často viní ten či onen motor, ty jsou v tom ovšem mnohdy nevinně.
U každého motoru je důležité ověřit skutečný servis, intervaly výměny oleje, stav rozvodů, spotřebu oleje, funkci přeplňování a historii vozu. Velmi záleží na srovnání konkrétních aut, jejich najetých kilometrech a výsledně ceně auta.
Třetí generace Octavií má již motory vyladěné od předchozích zádrhelů a od roku výroby 2013 se neobjevil žádný větší zádrhel, kterého byste se měli obávat. Přesto je u ojetiny důležitější konkrétní stav a doložená údržba než samotný typ motoru.
U dieselového motoru je nutné zjistit, zda vůz pravidelně jezdil delší trasy a zda správně funguje filtr pevných částic. U benzínových motorů se vyplatí zaměřit na studené starty, pravidelnost výměn oleje a chování motoru při nízkých otáčkách.
