Trek X-Caliber 9 je rychlý, hbitý a účinný XC hardtail, který je ideální pro závodní jezdce a každého, kdo hodlá na trailu ujet neuvěřitelné vzdálenosti. Je to horské kolo s pevným rámem, předním odpružením a komponenty určenými pro rychlou jízdu na singletracku, delší cross-country vyjížďky i začínající závodění.
Nejvyšší model řady X-Caliber kombinuje lehký hliníkový rám Alpha Gold, vzduchovou vidlici RockShox, pohon Shimano 1×12 se širokým rozsahem převodů, hydraulické kotoučové brzdy a 29palcová kola u většiny velikostí. Rám nabízí také přípravu na teleskopickou sedlovku, úchyty na nosič a stojánek a možnost použití bezdušových plášťů.
Pro koho je Trek X-Caliber 9 vhodný
Měříte své jízdy rychlostí a najetou vzdáleností a chcete rychlé XC kolo, které vám pomůže ujet víc kilometrů za kratší dobu. Závodíte nebo byste rádi závodili. Proto hledáte hardtail se závodními díly, které vám na trailu poskytnou výhodu.
X-Caliber je tradiční XC hardtail s rychle ovladatelnou geometrií, lehkými díly a dostatečným odpružením, které vyhlazuje nerovnosti. Tyto modely se staví kvůli efektivitě. Jsou tak ideální pro závodníky a ty, kdo chtějí najet větší vzdálenosti za kratší dobu.
X-Caliber je parádní MTB cross-country kolo, které hladce předčí svou konkurenci jak na trailech, tak na dlouhých XC vyjížďkách. Má lehký hliníkový rám, kvalitní díly a vyzařuje neuvěřitelnou všestranností.
Ať už vyrážíte na místní XC závody nebo si užíváte každé minuty denního světla po práci, toto kolo vám poskytne rychlost a efektivitu pro ty nejlepší dny na trailu. Každý X-Caliber je vybaven rychlými plášti a předním odpružením kombinující efektivitu ve stoupáních a sprintech.

Rám Alpha Gold a konstrukce kola
Rám je z lehké a pevné hliníkové slitiny Alpha Gold. Lehký hliník je extrudovaný, odlehčený a tvarovaný pro optimální poměr tuhosti a hmotnosti. Technologie vyvinuta značkou Trek.
Hliníkový rám Alpha Gold se vyznačuje prvky, které zaručují lepší jízdu. Kónická hlavová trubka zajišťuje přesnější a sebevědomější ovládání v přední části kola.
Rám má vnitřní vedení lanek přehazovačky a teleskopické sedlovky, úchyty na nosič a stojánek, Boost141 a rychloupínák 5 mm. Rám je také kompatibilní s teleskopickou sedlovkou s vnitřním vedením lanek.
Vzdálenost nábojů Boost 141 umožňuje použití kratších řetězových vzpěr a hbitější ovladatelnost zadní části. Přední a zadní vzdálenost nábojů Boost umožňuje provádět špičkové upgrady kol.
Rám je zcela kompatibilní s díly špičkové kvality, jako jsou závodní kola, pokud se pro podobný upgrade rozhodnete. 31,6mm sedlovka umožňuje instalaci teleskopické sedlovky, když si chcete pokořit drsnější terén.
Vidlice a odpružení
U modelu Trek X-Caliber 9 se objevují vidlice RockShox Judy Silver a RockShox Recon Gold RL podle modelového roku a konkrétní verze. Obě konstrukce používají vzduchové odpružení a nabízejí zdvih 100 mm u většiny velikostí.
RockShox Judy Silver používá pružinu Solo Air, dálkové zamykání TurnKey, kónický sloupek, Boost110 a 15mm osu Maxle. U velikosti XS je zdvih 80 mm, u ostatních velikostí 100 mm.
RockShox Recon Gold RL má pružinu DebonAir, tlumení Motion Control, zamykání, kónický sloupek, offset 42 mm, Boost110, pevnou osu Maxle Stealth 15 mm a zdvih 100 mm.
Zamykatelná vidlice usnadní přejezdy po silnicích bez ztráty energie zbytečném propružování na hladkém povrchu. Dálkové zamykání umožňuje změnit nastavení odpružení bez sundání rukou z řídítek.
Maximální kompatibilní zdvih vidlice je 120 mm, u velikosti XS 100 mm. Pro závodní cross-country použití je 100mm zdvih zaměřený na efektivitu šlapání, nízkou hmotnost a kontrolu nad nerovnostmi.
Pohon Shimano 1×12
Pohon 1x nabízí široký rozsah převodů s jednoduchostí jediné řadicí páčky. Trek X-Caliber 9 používá dvanáctirychlostní systém Shimano, jehož konkrétní kombinace komponentů se může lišit podle modelového roku.
| Součást pohonu | Specifikace |
|---|---|
| Řazení | Shimano SLX M7100, 12 rychlostí |
| Přehazovačka | Shimano XT M8100, dlouhé ramínko, převodník max. 51 zubů |
| Kazeta | Shimano SLX M7100, 10-51, 12 rychlostí |
| Řetěz | Shimano SLX M7100, 12 rychlostí |
| Řetězový převodník | 30 zubů |
| Maximální rozměr převodníku | 32T |
Široký rozsah kazety 10-51 usnadňuje dlouhá a strmá stoupání, zatímco rychlejší převody umožňují efektivní jízdu po rovině a svižné akcelerace. Jednopřevodník zjednodušuje ovládání, protože jezdec používá jedinou řadicí páčku a nemusí kombinovat přední a zadní měnič.
Shimano XT M8100 má dlouhé ramínko a je určen pro kazetu s největším pastorkem 51 zubů. Kliky Shimano MT611 používají ocelový převodník s 30 zuby, slitinový unášeč, konstrukci Boost a délku 170 nebo 175 mm podle velikosti rámu.
Není nic lepšího než tiché kolo s přehazovačkou s řadicím mechanismem, který zabraňuje nárazům řetězu.
Brzdy a kontrola rychlosti
Trek X-Caliber 9 je vybaven hydraulickými kotoučovými brzdami Shimano. Podle konkrétní verze se používají páčky MT401 nebo MT4100 a třmeny MT400 nebo MT410.
Hydraulické kotoučové brzdy poskytují přesné dávkování výkonu a lepší kontrolu při rychlé jízdě v terénu. U některých specifikací se objevují rotory Shimano RT56 o průměru 180 mm vpředu a 160 mm vzadu.
Kola, ráfky a pláště
Většina velikostí Trek X-Caliber 9 používá 29palcová kola. Menší velikosti XS a S mohou být osazeny 27,5palcovými koly, aby zůstala zachována odpovídající ovladatelnost a proporce mezi rámem a koly.
Smart Wheel Size: Správná velikost kol v kombinaci se správnou velikostí rámu zaručuje ideální kombinaci přenosu síly a ovladatelnosti.
Ráfky Bontrager Kovee jsou dvoustěnné, mají šířku 23 mm a jsou připravené na použití bezdušových plášťů. Používají ventilek Presta a podle specifikace 28 nebo 32 děr.
Kola umožňují použití bezdušových plášťů ke zlepšení trakce minimalizování defektů a snížení hmotnosti. Součástí kola jsou vložky do ráfků TLR, bezdušové ventilky a tmel TLR.
U modelu X-Caliber 9 se objevují pláště Bontrager XR3 Comp s drátovou patkou a rozměrem 29 × 2,20 palce, případně Maxxis Ardent Race s ochranou EXO a rozměrem 29 × 2,35. Maximální kompatibilní velikost pláště je 27.5x2.80" nebo 29x2.40".

Náboje a standard Boost
Přední náboj je slitinový Bontrager se zapouzdřenými ložisky, slitinovou osou, uchycením kotouče na šest šroubů, standardem Boost110 a 15mm pevnou osou.
Zadní náboj je slitinový Bontrager se zapouzdřenými ložisky, uchycením kotouče na šest šroubů, ořechem Shimano MicroSpline, standardem Boost141 a rychloupínákem 5 mm.
Technologie Boost zvyšuje pevnost a vytváří prostor pro širší pláště. Kratší řetězové vzpěry současně podporují hbitější ovládání zadní části kola.
Teleskopická sedlovka a ostatní komponenty
Vyšší specifikace modelu používá teleskopickou sedlovku TranzX JD-YSP18 se zdvihem 100/130 mm, vnitřním vedením lanek, průměrem 31,6 mm a délkou 361/425 mm.
Teleskopická sedlovka umožňuje snížit sedlo při sjezdech, čímž poskytuje jezdci více prostoru pro pohyb a lepší kontrolu nad kolem v technickém terénu.
Sedlo Bontrager Arvada má ocelové ližiny a šířku 138 mm. Řídítka jsou slitinová, značky Bontrager, s průměrem 31,8 mm a šířkou podle velikosti rámu přibližně 720 až 750 mm.
Představec Bontrager Elite má průměr 31,8 mm, sklon 7 stupňů, kompatibilitu s Blendr a délku 70/80/90 mm podle velikosti. Gripy Bontrager XR Trail Comp používají nylonový zámek Lock-On.
Velikosti rámu a výška jezdce
X-Caliber je k dispozici v sedmi velikostech rámů pro jezdce všech výšek. Správný výběr kola je důležitý pro nejlepší výkon a pohodlí.
| Velikost rámu | Označení | Výška jezdce | Velikost kol |
|---|---|---|---|
| 13.5" | XS | 137 - 155 cm | 27.5" |
| 15.5" | S | 153 - 167 cm | 27.5" |
| 17.5" | M | 161 - 172 cm | 29" |
| 18.5" | ML | 166 - 179 cm | 29" |
| 19.5" | L | 177 - 188 cm | 29" |
| 21.5" | XL | 186 - 196 cm | 29" |
| 23.0" | XXL | 195 - 203 cm | 29" |
Pro modelový rok 2022 jsou uvedeny následující doporučené velikosti: XS pro 137-155 cm, S pro 153-167 cm, M pro 161-172 cm, M/L pro 166-179 cm, L pro 177-188 cm, XL pro 186-196 cm a 2XL pro 195-203 cm.
Rozměry velikostí uvedené na stránce slouží pouze k obecnému srovnání. U jezdců na hranici dvou velikostí je vhodné zohlednit délku nohou, proporce těla, požadovaný posed a způsob používání kola.
Geometrie modelu
| Velikost | Kola | Úhel hlavy | Rozvor kola | Dosah rámu |
|---|---|---|---|---|
| XS | 27.5" | 69.3° | 103.6 | 37.6 |
| S | 27.5" | 69.3° | 105.3 | 38.5 |
| M | 29" | 69.5° | 110.9 | 41.8 |
| ML | 29" | 69.5° | 112.5 | 43.4 |
| L | 29" | 69.5° | 114.5 | 45.1 |
| XL | 29" | 69.5° | 116.7 | 46.6 |
| XXL | 29" | 69.5° | 118.1 | 48 |
Geometrie je navržena pro rychlou a účinnou jízdu v terénu. Kónická hlavová trubka podporuje přesnější ovládání přední části kola, zatímco kombinace 29palcových kol a odpovídající velikosti rámu podporuje stabilitu i plynulé překonávání nerovností.
Hmotnost a zatížení
Hmotnost modelu ve velikosti M je podle konkrétní specifikace přibližně 13,32 kg nebo 13,38 kg včetně duší. Kolo má maximální celkový hmotnostní limit, tedy kombinovanou hmotnost kola, jezdce a nákladu, 136 kg.
Rozdíl v uváděné hmotnosti souvisí s konkrétní verzí, výbavou a osazením plášťů nebo duší. Při přepravě nákladu na nosiči je nutné započítat jeho hmotnost do celkového limitu kola.
Rozdíly mezi modelovými roky a specifikacemi
Trek X-Caliber 9 se v jednotlivých modelových letech a prodejních specifikacích liší především typem vidlice, plášti, brzdovými komponenty, ráfky, sedlovkou a drobnými rozměry komponentů.
- Modelový rok 2021: RockShox Judy Silver, pohon Shimano XT/SLX 1×12, kazeta 10-51, pláště Bontrager XR3 Comp a hmotnost ve velikosti M přibližně 13,38 kg.
- Modelový rok 2022: v některých specifikacích RockShox Recon Gold RL, pláště Maxxis Ardent Race 29 × 2,35, možnost bezdušového systému a hmotnost ve velikosti M přibližně 13,32 kg.
- Rozdílné osazení: hydraulické brzdy Shimano se mohou objevit ve verzích MT401/MT400 nebo MT4100/MT410.
- Rozdílné ráfky: Bontrager Kovee mohou mít 28 nebo 32 děr podle konkrétního provedení.
Při výběru konkrétního kola je proto důležité ověřit modelový rok, přesné osazení a skutečný stav jednotlivých komponentů, protože označení Trek X-Caliber 9 samo o sobě neznamená zcela totožnou specifikaci ve všech letech.
Trek X-Caliber 9 jako ojeté kolo
V inzerci se objevují například kola Trek X-Caliber 9 z roku 2019 s koly 29", rámem 18,5", původním osazením Shimano XT/SLX a nájezdem přibližně 300 km. U dalších nabídek modelu X-Caliber 9 se uvádí velikost 18,5", výbava Shimano Deore/XT, šedé provedení a ceny od 7 000 Kč do 20 000 Kč podle stavu a specifikace.
Objevují se také nabídky Trek X-Caliber 9 z roku 2023 ve velikosti XL s nájezdem přibližně 1 500 km, bez technických závad a po servisu brzd. U použitých kol je vždy důležité odlišit původní specifikaci od dodatečných výměn, například jiných plášťů, kazety, řazení nebo kol.
Při prohlídce ojetého kola je vhodné ověřit stav vidlice, funkci zamykání, vůli v hlavovém složení a nábojích, stav brzdových kotoučů a destiček, opotřebení řetězu a kazety, rovinnost ráfků a funkci teleskopické sedlovky, pokud jí konkrétní kus disponuje.
U kol s možností bezdušového systému je vhodné zkontrolovat stav ráfků, těsnicí pásky, ventilků a plášťů. Samotná kompatibilita ráfků s bezdušovým systémem ještě neznamená, že je kolo v daném okamžiku skutečně provozováno bez duší.
8 snadných způsobů, jak si vyladit horské kolo
Využití v terénu
X-Caliber 9 je určen především pro cross-country, lesní cesty, rychlé singletracky a dlouhé vyjížďky. Pevný zadní rám přenáší sílu přímo do pohonu a podporuje efektivní šlapání ve stoupáních i při sprintech.
Přední odpružení vyhlazuje nerovnosti, ale konstrukce hardtailu není určena jako náhrada celoodpruženého kola pro nejtěžší sjezdy a technické traily. Kolo je zaměřené na rychlost, efektivitu a ovladatelnost, nikoli na maximální zdvih a absorpci velkých dopadů.
Integrované úchyty na nosič a stojánek usnadňují vybavení kola X-Caliber na jakékoliv dobrodružství, zejména v případech, kdy své MTB kolo používáte i ke každodennímu dojíždění.
Široký rozsah převodů pomáhá při zdolávání kopců a rychlé pláště podporují svižnou jízdu na pevném i mírně nerovném povrchu. Teleskopická sedlovka a bezdušové pláště rozšiřují možnosti použití v techničtějším terénu.
Technické údaje v kostce
| Parametr | Údaj |
|---|---|
| Kategorie | Horská kola s pevným rámem, 2022 Unisex 29" |
| Modelový rok | 2022 |
| Rám | Hliník Alpha Gold, kónická hlavová trubka, vnitřní vedení lanek, Boost141 |
| Vidlice | RockShox Recon Gold RL nebo RockShox Judy Silver, zdvih 100 mm |
| Pohon | Shimano XT/SLX 1×12 |
| Kazeta | Shimano SLX M7100, 10-51, 12 rychlostí |
| Brzdy | Hydraulické kotoučové Shimano |
| Kola | 29" u většiny velikostí, 27,5" u menších velikostí podle specifikace |
| Ráfky | Bontrager Kovee, dvoustěnné, tubeless ready |
| Pláště | Bontrager XR3 Comp nebo Maxxis Ardent Race |
| Celkový hmotnostní limit | 136 kg |