Pro řidičské oprávnění A2 je vhodné vybírat mezi motocykly s výkonem nejvýše 35 kW, případně mezi silnějšími modely, které lze legálně seškrtit a zapsat na 35 kW. U cestovního endura přitom není rozhodující pouze výkon, ale také objem motoru, točivý moment, výška sedla, ergonomie, hmotnost, brzdy, podvozek a dostupnost konkrétního motocyklu v technickém průkazu.
Pro vyššího nebo těžšího jezdce mohou být vhodnější větší seškrcené motocykly, například Suzuki V-Strom 650, Kawasaki Versys 650, Yamaha Tracer 700, BMW F 750 GS nebo Yamaha XT660Z Ténéré. Pokud má motorka zůstat neseškrcená, dává smysl Honda CB500X, Honda NX500, CFMOTO 450MT, Royal Enfield Himalayan 452 nebo některý z lehčích modelů, například Benelli TRK 251.
Co znamená skupina A2
Řidičák A2 je zlatý střed. Už to není hračka, ale pořád ještě ne plnotučné peklo.
Motorky CFMOTO na řidičský průkaz A2 mají maximální výkon 35 kW anebo mohou být škrcené z původních kW. To znamená výrazně víc síly, stability i použitelnosti než u A1 - a hlavně motorky, které Vás nebudou po půl roce nudit.
V této kategorii najdete CFMOTO motorky: naháče, cruisery, sportovní i cestovní motorky, které zvládnou město, okresky i delší výlety. A hlavně: jsou to stroje, na kterých se dá skutečně naučit jezdit technicky správně.
Nejdříve řešte postavu a způsob použití
Zdravím, chtěl bych se dotázat Vás, zkušených , dělám teď ŘP na skupinu A2, koukám po nějakých cestovních endurech nebo větších naháčích (hlavně na silnici) do 35kw, s rozpočtem tak kolem 120k, jde o to že měřím tak 185cm a váhu tak 120kg, z fotek se mi těžko odhaduje jak je motorka velká, líbí se mi jich dost, ale taky chci aby se mi na ní v pohodě sedělo, a nevypadal na tom jak vosa na bonbonu, jasně že jsi nějaké motorky objedu, ale rád si nechám poradit ke kterému modelu si ušetřit cestu a na co se spíš zaměřit.
Stejně si budeš muset na vše sednout, btw proč jsi nešel rovnou na velké A?
Na silnici nemusí být nejvhodnější motorka, která vypadá nejvíce terénně. Kawasaki KLE 500 je spíš klasika na silnici, lehčí terén zvládne taky.
Výška kolem 185 cm sama o sobě nepředstavuje mimořádný problém, ale při vyšší hmotnosti je důležité sledovat především nosnost, nastavení předpětí, tuhost podvozku, šířku sedla a prostor pro kolena. Rozhodující je proto osobní vyzkoušení, nikoli pouze fotografie nebo údaj o výšce sedla.
Objem motoru je důležitější než samotných 35 kW
Objem ničím nenahradíš tady platí o to víc. Takže na tvém místě a tvojí postavou bych hledal motorku s vyšším obsahem a třeba seškrcenou (V-Strom 650, Versys 650, Tracer 700 - ale ten je rozměrově malý, GS 750.).
Není důležitý výkon 35 kW, ale objem motoru a s tím jde často ruku v ruce vyšší točivý moment. Když mohu porovnat s tou 500 od hondy, což je asi nejlepší motor (neseškrcený) do 35 kW, tak ty "větší" seškrcené jely vždy pocitově lépe.
Roli v tom hrají na tvoji váhu lepší i podvozky a brzdy dospělejších motorek.
Větší motor seškrcený na 35 kW může nabídnout klidnější chod, vyšší točivý moment a dospělejší podvozek než lehký motocykl, jehož motor využívá plný výkonový limit A2. Po získání vyššího řidičského oprávnění lze u některých modelů škrcení odstranit, pokud to dovoluje konkrétní konstrukce, homologace a zápis v dokumentaci.
Seškrcená šestistovka, nebo neseškrcená pětistovka?
Pokud bych ale chtěl neseškrcenou, tak buď Hondu CB500X od r. 2019 (19 přední kolo a celkově vychytanější) nebo můj tajný tip Benelli TRK 502.
Italské GS s motorem 500, sice vyráběné v číně, ale vychytané. U nás podceňovaná motorka za super peníze. Obrovská, pohodlná, důstojná.
Na jih od nás je to jedna z nejprodávanějších cestovních motorek. Když to přeženu, jsou jich plné Alpy. Hlavně starší pánové z Itálie a Rakouska. Jezdí smíšené skupiny movitějších na GS 1250 a ti méně nároční s nimi na TRK 502.
A laik mezi těmi obrovskými a podobnými motorkami žádný rozdíl nepozná.
U seškrcených modelů je třeba ověřit, zda je výkon 35 kW skutečně zapsán v technickém průkazu. Nestačí, že je motocykl podle prodejce „vhodný pro A2“ nebo že má namontované omezení výkonu; rozhodující je stav v dokladech a soulad s konkrétní homologací.
Honda CB500X a NX500
Mám něco přes 190cm a kolem 90 kg a na CB500X jsem jezdil i s batůžkem a bylo mi to fakt pohodlný. Skvělá motorka. Ročník to chce 2019 a mladší. Byly tam nějaký vylepšení. Jediný co bych té motorce vytkl, byly brzdy. Ty by mohly být lepší. Jinak všecko supr. Na normální ježdění.
U modelu Honda CB500X od roku 2019 se změnilo přední kolo s průměrem 19 oproti 17, zvýšily se zdvihy odpružení vpředu o 10 mm na výsledných 150 mm a vzadu o 17 mm na výsledných 135 mm.
Součástí změn byla možnost nastavení předpětí pružin předních vidlic a zvýšení sedla na výsledných 830 mm. Upravený motor dostal jiné časování ventilů, novou koncovku výfuku, lehké změny vstřikování PGM-FI a úpravy sání, které mají za následek lepší zvuk a také o 4 % vyšší výkon a točivý moment od 3 000 do 7 000 ot./min.
Novější provedení dále nabídlo nový LCD přístrojový panel, LED blinkry, lehce upravený modernější design, vylepšenou ochranu proti větru a větrný štítek o 2 cm vyšší, novou antihoppingovou spojku s mnohem lehčím chodem, nová řidítka a větší rejd.
Honda CB500X 2019 je cestovní enduro s výkonem 35 kW, spolehlivým dvojválcovým motorem a šestistupňovou převodovkou. Honda CB500X 2022 má objem 500 ccm, výkon 35 kW a může být řízena se skupinou A2.
Honda NX500 je kompaktní, všestranný a připravený do města i do terénu. Systém E-Clutch zajišťuje plynulé řazení ve spojení s 5palcovým TFT displejem, připojením Honda RoadSync a výkonem dvouválce, který je vhodný pro držitele průkazu A2.
Honda CB500X je vhodná především pro jezdce, kteří chtějí univerzální silniční cestovní enduro s rozumnou spotřebou, snadným ovládáním a dostatečným výkonem pro běžné cestování. Pro vyššího a těžšího jezdce je nutné vyzkoušet, zda mu vyhovuje šířka a tuhost sedla i nastavení podvozku.
Suzuki V-Strom 650
Ahoj. Mám podobnou figuru a pár let spokojeně sedlám V-Strom 650 (jezdím hlavně sám, ve dvou naprosto výjimečně. jinak bych šel do obsahu 1000+).
V-Strom 650 by k tvojí postavě pasoval vynikajicně. Je to v této kategorii i největší a nejostřílenější motorka.
Osobně bych za těch cca 80-90 koupil V-Stroma 650, kterýho za úplně stejný prachy zase prodáš.
Suzuki V-Strom 650 patří mezi větší cestovní endura, která mohou vyššímu jezdci nabídnout přirozenější posed, delší prostor pro nohy a stabilitu při cestování. U konkrétního kusu je ale nutné ověřit, zda má v technickém průkazu skutečně zapsaných 35 kW.
Po dlouhé době se hlásím, v autoškole jezdím na yamaha MT-07, vlezu se na to v pohodě, ale na žádný cestování to asi není, nedávno jsem viděl V-strom 650 něco kolem roku 2006, a opravdu se mi moc líbila, ještě jsem na ní teda neseděl, ale vizuálně mě zatím zaujala nejvíc, tak teď se koukám hlavně po nich, bohužel jich moc není s méně než 35kw v TP, tak nevím jestli vybírat jen z těch které se naskytnou, nebo si pak vybrat ze všech a nechat si to sám seškrtit, což vyjde na nějakých cca 10K, nepletu li se.
Vybrat a seškrtit. Tech 35kw je na bazaru mraky a dle mého to nikdo moc nekupuje, protože si každý po 1-2 letech na 35kw myslí jaký je střelec a jde výš.
U nabídky V-Stromu 650 je proto rozumné porovnat cenu již seškrceného kusu s cenou motocyklu, který lze seškrtit dodatečně. Do celkového rozpočtu je třeba započítat samotnou úpravu, administrativu, zápis změny a ověření, že daný rok výroby i konkrétní varianta takovou úpravu umožňují.
Kawasaki KLE 500
KLE je dobrá motorka, ale upozorňuji, že brzdy jsou tam fakt slabé a ví to každý, kdo jí má nebo měl. Technicky je taky za zenitem.
Osobně ji vlastním skoro 10 let a vývoj šel kupředu.
KLE je taky super mašina. A mám s ní též osobní zkušenost. Ale ty karburátory tam to kazí. Dnešní doma už není doba karburátorová. A je to tak trochu veterán.
KLE měl kamos, je to spíš klasika na silnici, lehčí terén to zvládne taky.
Kawasaki KLE 500 může být zajímavá jako levné a jednoduché cestovní enduro, ale její stáří, karburátory a slabší brzdy je třeba brát jako důležité vlastnosti, nikoli jako drobnosti. Na běžné silniční cestování může fungovat dobře, ale proti novějším motocyklům nabídne méně komfortu, bezpečnostní výbavy a technické rezervy.
Yamaha XT660R a XT660Z Ténéré
XT 660 R, ale některý mají 35,3kw, tak na to kdyžtak bacha.
Na to KLE i XT 660 R jsem koukal, nevím teda jak funkčně tak od pohledu mi to přijde že je to teda spíš do terénu než na silnici.
Yamaha XT660Z Tenere je cestovní enduro s výkonem 35 kW zapsaným v technickém průkazu. U konkrétního motocyklu je však vždy nutné kontrolovat údaje v dokladech, protože některé verze modelu XT660R mohou mít 35,3 kW, a do limitu A2 se tedy nevejdou.
XT660R je jednodušší, lehčí a terénněji zaměřená motorka. Yamaha XT660Z Ténéré je vhodnější pro delší cestování díky větší nádrži, cestovnímu zaměření a lepší ochraně proti větru, ale jednoválcový motor může při delších dálničních přesunech působit méně kultivovaně než dvouválec.
Aprilia Pegaso 650 a Suzuki XF 650 Freewind
Aprilia Pegaso 650 Strada patřila mezi modely, které zájemce o A2 zaujaly. Aprilia Pegaso 650 Trial má čtyřtaktní motor o výkonu 35 kW a motor stejný jako Yamaha Ténéré.
Suzuki XF 650 Freewind je vhodná na klidné cestování. Má velice pohodlný podvozek, jednoválec a dva karburátory.
Je to už ale stará vrána.
U starších jednoválcových motocyklů je třeba počítat s karburátory, stářím, možnými vůlemi v podvozku, stavem elektroinstalace a dostupností konkrétních dílů. Jejich výhodou může být jednoduchá konstrukce, nízká pořizovací cena a snadná opravitelnost, nevýhodou pak menší komfort a vyšší riziko zanedbaného servisu.
Royal Enfield Himalayan 452
Royal Enfield Himalayan 452 je motocykl s velmi přístupným charakterem, který se vyznačuje především svou klidností a pohodou v off-road terénu.
Zatímco mnoho jiných strojů se snaží dosáhnout cíle s velkým hlukem a silou, Himalayan v klidu zdolává horu.
Neinstalovatelné odpružení Himalayan je na svou velmi příznivou pořizovací cenu překvapivě stabilní, ale při větším zatížení a ambiciózním tempu se dostává na své limity.
I v těchto mezních oblastech však zůstávají pružící prvky a Royal Enfield důvěryhodné. To je dáno také nízkou konstrukcí Himalayan, která udržuje zem vždy v dosažitelné blízkosti.
Přesto by se neměla podceňovat její terénní schopnost, protože 200 mm zdvih odpružení, hmotnost s plnou nádrží 200,5 kg a oficiální rozměry enduro kol jí umožňují zvládnout i náročnější trasy.
Přitom nedochází k žádnému spektakulárnímu řevu motoru a tvrdé akceleraci, ale dobrosrdečný jednoválec klidně, ale vytrvale přejíždí přes kameny a kořeny.
Profesionálům se tato charakteristika rychle omrzí, ale amatér se těší z lehkosti, s jakou může Himalayan řídit přes hrubý terén.
Dalším velkým plusem je snadná manipulace s elektronikou: kontrola trakce není k dispozici a ABS lze vypnout stisknutím tlačítka.
Na motocyklu Royal Enfield Himalayan nevyvolává emoce silný motor, mohutný zvuk nebo vysoké rychlosti, ale spíše lehkost a bezstarostnost, s jakou může i amatér zvládnout náročné cesty.
Himalayan 452 zvláště láká motorkáře s kratšíma nohama nebo méně zkušené jezdce, aby bezpečně a klidně manévrovali skrz obtížný terén.
Neposkytuje maximální výkon v oblasti rychlosti nebo sportovnosti, ale právě to je její síla.
Stroj je spolehlivý, robustní a obzvlášť vhodný pro delší cesty, kde je důležitější vytrvalost než tempo.
Jemná charakteristika motoru a zvládnutelné rozměry dělají z Himalayan důvěryhodného společníka pro všechny, kteří hledají jednoduchý, ale schopný motocykl.
CFMOTO 450MT
CF Moto 450MT je pozitivním překvapením z Číny, které se prezentuje jako seriózní offroadový motocykl.
Opticky 450MT okamžitě zaujme, působí jako velký adventure bike a ani co se týče zpracování, není co vytknout.
Stroj působí kvalitně a plnohodnotně, což je vzhledem k příznivé ceně obzvláště pozitivní.
S výkonem 42 koní je výkon řadového dvojválce 450MT pro většinu offroadových nasazení dostatečný a také hmotnost se navzdory dospělým rozměrům s 196,5 kilogramy s plnou nádrží drží v mezích.
S výškou sedla pouhých 820 mm je dokonce o 5 mm nižší než Himalayan, ale vpředu je výrazně vyšší.
To zlepšuje ochranu proti větru, ale také způsobuje těžkopádné rozložení hmotnosti a nestabilitu při nízkých rychlostech.
Na oplátku může 450MT nabídnout velmi sportovní, agresivní zvuk.
Kdo hledá typické adventure bike, ale nechce řídit více než 220 kg, měl by se blíže podívat na CFMoto 450MT.
Podvozek CF Moto 450MT ukazuje při příliš ambiciózní jízdě slabiny.
Nastavitelné komponenty Kayaba narazí při vysokém zatížení na své limity, což motocykl trochu omezuje pro tvrdší off-road použití.
Přesto nabízí 450MT celkově vynikající poměr cena-výkon a je dobrou volbou pro jezdce, kteří hledají solidní a cenově dostupný adventure bike.
Zejména téměř unikátní dvouválec v segmentu s malým objemem A2, který nabízí více klidu a méně vibrací než typické jednoválce, by mohl oslovit některé fanoušky cestovních endur.
KOVE 450 Rally
Kove 450 Rally je skutečné rallye kolo, které se vyznačuje svou nekompromisní konstrukcí pro soutěžní použití.
Na rozdíl od mnoha jiných motocyklů, které pouze přejímají rallye styl, je Kove 450 Rally navržena pro tvrdé použití na off-road závodních tratích a v drsném terénu.
Stroj vyžaduje přesnou a profesionální kontrolu, protože téměř neodpouští chyby.
Zkušeným jezdcům nabízí působivý výkon a vysokou míru přímé reakce, což z ní při správném použití činí extrémně výkonný stroj.
Kove 450 Rally vyžaduje odvážnou ruku na plynu a svižné tempo, aby její sportovní komponenty správně fungovaly.
Pro amatérské nebo méně zkušené offroadové jezdce by však Kove mohla spíše vyvolat nejistotu a nepohodlí, protože vyžaduje vysokou úroveň technického zvládnutí.
Lehká a hbitá konstrukce stroje by na první pohled mohla vyvolat dojem, že je snadnější na ovládání, ale tento dojem klame.
Nemá ráda klidnou jízdu, ale motor, podvozek a brzdy se agresivně pustí do akce a chtějí být řízeny s rychlostí a zkušenostmi.
Kove 450 Rally je spíše vhodná pro ambiciózní hobby závodníky, kteří jsou připraveni čelit výzvám skutečného rallyového motocyklu.
Nabízí vynikající základ pro soutěž, i když ve srovnání s dražšími modely, jako je KTM 450 Rally Replica, zaostává v oblasti výkonu motoru.
Její atraktivní poměr cena-výkon ji odlišuje od dražších modelů jako KTM.
Přesto by omezená síť prodejců a poněkud nižší výkon motoru mohly představovat výzvy.
Benelli TRK 251 a další lehčí možnosti
Benelli TRK 251 je lehké, lehce ovladatelné a spolehlivé cestovní enduro s nízkou spotřebou a ABS.
Je vhodné pro jezdce, kteří preferují snadné ovládání, nižší sedlo a menší hmotnost před výkonem a dálničním tempem.
U vyššího a těžšího jezdce je třeba ověřit, zda menší motor poskytne dostatečnou rezervu při jízdě ve dvou, s kufry nebo v kopcovitém terénu.
Mezi další lehčí motocykly vhodné pro A2 patří CFMOTO 250 Dual Sport, Aprilia Pegaso 650, Honda CRF300L, Honda CRF300 Rally nebo Derbi Terra 125, přičemž jejich vhodnost závisí na konkrétním použití a požadavcích na cestovní komfort.
Vstřikování, nebo karburátor?
Co vstřikování versus karburátor? Umíš se sem tam zašpinit, něco vyčistit, něco seřídit (takže skousneš karburátor)? Nebo jsi jenom uživatel v kravatě a chceš jen jezdit (takže vyžaduješ vstřikování)?
Karburátor by mi asi nevadil, na fichtlu jsem ho nějak poladit zvládl.
Karburátor může být konstrukčně jednoduchý a opravitelný i mimo specializovaný servis, ale vyžaduje seřízení, čištění a někdy také práci se sytičem. Vstřikování obvykle nabízí pohodlnější startování, stabilnější chod a méně starostí při změnách teploty nebo nadmořské výšky.
U starších modelů, jako jsou Kawasaki KLE 500, Suzuki XF 650 Freewind nebo některé varianty Aprilie Pegaso 650, je karburátor běžnou součástí konstrukce. U novějších motocyklů, například Honda CB500X, Honda NX500 nebo CFMOTO 450MT, je standardem vstřikování.
ABS a bezpečnost
Co ABS versus neABS? Jsi ochotný nést riziko, že se někde lekneš, zabereš jako začátečník instinktivně brzdama naplno, blokneš přední kolo a nabiješ si kvůli tomu hubu? Nebo nad sebou chceš mít aspoň toho nejjednoduššího elektronického anděla strážného v podobě ABS?
Třeba ja jsem manuálně dost levej a bezpečnost beru dost vážně, takže vstřikování i ABS pro mě byly absolutní nutnost. Tím mi z nabídky vypadla spousta možností (včetně KLE a XT).
ABS může začátečníkovi pomoci při prudkém brzdění, zejména když v krizové situaci stiskne brzdy příliš silně nebo na nerovném povrchu. U jízdy v terénu může být důležitá možnost ABS vypnout, případně deaktivovat pouze zadní kanál.
Royal Enfield Himalayan nabízí možnost vypnutí ABS stisknutím tlačítka. U starších motocyklů bez ABS je nutné počítat s vyššími nároky na správnou práci s brzdami a s absencí elektronické pomoci při krizovém brzdění.
Kickstart, elektrický startér a kontrola výbavy
Ještě dej pozor, některé endurá mají jen kick, i ta Honda, co jsem psal, třeba se to naučit nakopnúť.
U staršího motocyklu je proto vhodné ověřit, zda má elektrický startér, nebo pouze nakopávačku. Kickstart nemusí být problém pro zkušeného jezdce, ale při každodenním používání, po pádu nebo při studeném motoru může být méně pohodlný.
Je také třeba kontrolovat, zda má motocykl skutečně namontované stupačky spolujezdce, držáky, zadní sedlo a příslušný zápis v technickém průkazu.
V TP mají míst na sedenie 2. Pozri po bazaroch a niektoré dovozy to ešte majú namontované, čo s tým slušne jazdili a majú na tom tie cestné drapáky, to značí, že to možno nebolo rasované v terénne.
Ináč, to, na čom sedím na tej fotke je tiež dvojmiestne, ale kde sa na to zmestí druhá osoba, to fakt neviem.
Dokonca som po dlhom pátraní zistil, ako sa na to montujú stupačky pre toho úbožiaka, čo by som ho akože mal odviezť.
Jak poznat vhodný ojetý kus
U soukromého prodeje si občas někdo mysli ze prodává “státní poklad” protože někdy jsou ceny 5 let stará/ nová stejný model v nesmyslném cenovém poměru.
Neplatí, pokud na to majitel dokoupil úplně full výbavu co jde.
A pak jsou modely kde se ta cena drží na stejné úrovni +- 10 let klidně.
Při prohlídce ojetého cestovního endura je nutné zkontrolovat studený start, pravidelnost chodu motoru, kouřivost, úniky oleje, stav řetězové sady, ložiska kol a krku řízení, rovnost rámu, funkci vidlic, stav zadního tlumiče, brzdy, dobíjení a celkovou historii servisu.
U motocyklů používaných v terénu hledejte odřeniny na rámech, stupačkách, motorkových krytech, víkách motoru a spodní části výfuku. Cestní pneumatiky nebo mírně univerzální obutí samy o sobě neprokazují šetrné používání, ale mohou být jednou z informací při posuzování celkového stavu.
U dovozu je důležité porovnat údaje na tachometru, servisní dokumentaci, záznamy z technických kontrol a stav opotřebení ovládacích prvků. Nejdůležitější je, aby odpovídal skutečný technický stav, dokumentace a zápis výkonu v technickém průkazu.
Výběr podle zaměření
| Požadavek | Vhodné typy | Na co dát pozor |
|---|---|---|
| Hlavně silnice a delší výlety | Suzuki V-Strom 650, Honda CB500X, Honda NX500, Kawasaki Versys 650 | Výkon v TP, stav brzd, pohodlí a velikost motocyklu |
| Vyšší a těžší jezdec | V-Strom 650, seškrcené Versys 650, BMW F 750 GS, Yamaha XT660Z Ténéré | Tuhost podvozku, nastavení předpětí, prostor pro kolena |
| Silnice a lehký terén | Kawasaki KLE 500, Honda CB500X, Royal Enfield Himalayan 452, CFMOTO 450MT | Typ ABS, zdvihy, pneumatiky, ochrana motoru |
| Jednoduchá starší technika | Suzuki XF 650 Freewind, Kawasaki KLE 500, Aprilia Pegaso 650 | Karburátory, stáří, brzdy, servisní historie |
| Sportovní off-road | KOVE 450 Rally | Vyšší nároky na zkušenosti, tvrdý podvozek, servisní síť |
| Lehká a snadno ovladatelná motorka | Benelli TRK 251, Honda CRF300L, Honda CRF300 Rally | Menší výkonová rezerva při vyšší zátěži |
Jak se liší tři moderní A2 adventure motocykly
Ačkoli se tři 450ccm A2 adventure motocykly v tomto testu zdají být podle technických údajů poměrně podobné, každá motorka se zaměřuje na jinou oblast.
Royal Enfield Himalayan upřednostňuje snadnou ovladatelnost a přístupnost, nyní s novým, 40 koňovým jednoválcem, vylepšenými brzdami a stabilním podvozkem nabízí podstatně více výkonu než její předchůdkyně z Indie.
CFMoto 450MT se snaží napodobit charakter větších adventure motocyklů a zkombinovat ho s lehkou váhou a výkonem vhodným pro A2. To se jí celkově daří poměrně dobře.
Nabízí slušnou ochranu proti větru, pohodlnou ergonomii, skvělý zvuk z koncovky a nastavitelné odpružení.
KOVE se s modelem 450 Rally ani nesnaží oslovit segment A2, ale zaměřuje se na enduro nadšence a hobby rally závodníky, kteří hledají sportovní offroad výkon pro delší závody nebo rallye, ale nechtějí utratit 30.000 € nebo více za rallye repliky od KTM a dalších.
Co ukázalo srovnání v terénu
Off-road platí více než kdy jindy, že ne stroj, ale člověk za řídítky určuje limity.
Zatímco profesionálové a polobohové jako Pol Tarres pravidelně zpochybňují fyzikální zákony i s velkými stroji, může se s malými zkušenostmi v terénu i lehčí terén stát bojem o přežití.
Proto se v našem velkém off-road srovnání podělili o své dojmy tři profesionálové a tři amatéři, aby mohli poskytnout široké a co nejvíce srozumitelné hodnocení motocyklů.
S testovacími motocykly jsme byli hosty v největším enduro parku v Evropě, v Red Stag areálu v Rohr im Gebirge.
Rozlehlý areál, asi hodinu jihozápadně od vídeňské hranice, nabízel s 15 kilometry lesních cest a 28 různými offroadovými trasami perfektní testovací prostředí.
Pro každou úroveň jezdeckých schopností jsou zde dostatečné možnosti, jak se celý den vyřádit.
Výsledky takového srovnání nelze bez výhrad přenést na běžné silniční cestování, protože tvrdý terén výrazně zvýrazňuje rozdíly v podvozku, hmotnosti, ergonomii a charakteru motoru.

Praktické doporučení podle konkrétního jezdce
Pro začátečníka, který chce především jezdit po silnici, cestovat a občas odbočit na šotolinu, dává největší smysl Honda CB500X od roku 2019, Honda NX500, CFMOTO 450MT nebo Royal Enfield Himalayan 452.
Pro vyššího a těžšího jezdce, který chce stabilnější a větší motorku, je vhodné nejdříve vyzkoušet Suzuki V-Strom 650, Kawasaki Versys 650, BMW F 750 GS nebo Yamaha XT660Z Ténéré, přičemž u prvních tří modelů je nutné ověřit možnost a správnost škrcení na 35 kW.
Pro jezdce, který chce jednoduchou starší techniku a nevadí mu karburátor, mohou být zajímavé Kawasaki KLE 500, Suzuki XF 650 Freewind nebo Aprilia Pegaso 650. U těchto modelů je však nutné věnovat mimořádnou pozornost stáří, brzdám, podvozku a servisní historii.
Pro skutečný off-road a sportovní jízdu není nejdůležitější vzhled adventure motocyklu, ale hmotnost, zdvihy, pneumatiky, ochrana motoru, ovladatelnost v nízké rychlosti a zkušenosti jezdce. KOVE 450 Rally proto není univerzální volbou pro každého držitele A2, přestože může nabídnout velmi schopný základ pro sportovní terénní jízdu.
Kupuješ to na dva roky. Na nové motorce bys hodně tratil.
Pokud je motocykl pořizován pouze na dobu do získání vyššího řidičského oprávnění, dává smysl sledovat také budoucí prodejnost, dostupnost náhradních dílů, servisní síť, zachovalost konkrétního kusu a to, zda se cena daného modelu dlouhodobě drží.