Horské kolo s váhou pod 10 kg: jak vybrat lehký hardtail nebo celoodpružený model

Horské kolo s hmotností pod 10 kg se vybírá především mezi závodními hardtaily a nejlehčími celoodpruženými modely pro XC nebo maraton. U horských a krosových kol je rozumné snažit se nepřekročit hmotnost 13 kg, zatímco hranice pod 10 kg znamená výrazně sportovnější konstrukci, pečlivý výběr komponentů a obvykle vyšší cenu.

Pod 10 kg se dostat dá celkem snadno, chce to pečlivý výběr komponentů - i když ty jsou podle mých zkušeností v absolutní většině těžší, než udává výrobce, někdy i o čtvrtinu. Základ je komplet rám + vidlice do 3 kg, maximálně něco málo přes. Hmotnost kola má poměrně vliv na to jak bude kolo "živé" a ovladatelné.

Lehké závodní horské kolo hardtail

Co znamená horské kolo pod 10 kg

Horská kola jsou určena především do těžšího terénu. Toto kolo si vybere jezdec, který bude jezdit v terénu na nezpevněných cestách. Na tomto kole se dá jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách, ale svou konstrukcí a typem pneumatik je určen převážně do terénu.

Horská kola můžeme rozdělit na tři základní typy: horská kola s pevným rámem a pevnou vidlicí horská kola s pevným rámem a odpruženou vidlicí horská kola s odpruženým rámem a odpruženou vidlicí.

  • Horské kolo s pevným rámem a pevnou vidlicí může být velmi lehké, ale nabízí méně komfortu v nerovném terénu.
  • Hardtail s odpruženou vidlicí představuje nejčastější cestu k nízké hmotnosti a dobré ovladatelnosti.
  • Celoodpružené kolo poskytuje vyšší komfort a trakci, ale konstrukce zadní stavby, tlumiče a dalších dílů obvykle zvyšuje hmotnost.

I když si asi málokdo bude vybírat kolo jen podle toho kolik váží. Snažme se u kol horských a krosových nedostat nad hmotnost 13 kg a u kol silničních by váha kola neměla přesahovat hodnotu 10 kg.

U kol horských a krosových je věc o něco složitější. Protože kvalitní odpružené vidlice a kotoučové brzdy jsou vždy o něco těžší než vidlice obyčejné a ráfkové brzdy. Na dražších kolech máme ale tuto skutečnost vyváženou použitím kvalitních materiálů a sofistikované konstrukce - rámem počínaje a ostatními komponenty konče.

Hardtail, nebo celoodpružené kolo

Lehký hardtail

Hardtail má pevný rám a odpruženou přední vidlici. Jeho hlavní výhodou je jednodušší konstrukce, nižší hmotnost, menší náročnost na údržbu a efektivní přenos síly při šlapání.

Horské kolo SCOTT Scale 920 je stvořeno pro rychlost a efektivitu, posouvá hranice toho, co dokáže hardtail. Jeho lehký karbonový…

Horské kolo SCOTT Scale 910 je ztělesněním moderního hardtailu, který mistrně kombinuje rychlost a všestrannost. Lehký a tuhý…

Horské kolo SCOTT Scale RC Team vám dává do rukou stejnou zbraň, jakou používají profesionálové, a to díky špičkovému karbonovému…

Horské kolo SCOTT Scale RC Team Issue je vyladěný závodní speciál, který dokonale kombinuje výkon, technologii a design. Jeho…

Pro dosažení hmotnosti pod 10 kg je hardtail zpravidla praktičtější volbou než trailové celoodpružené kolo. Pevný rám eliminuje zadní tlumič, čepy, vahadla a část konstrukce zadní stavby, takže lze více hmotnosti věnovat kvalitním kolům, plášťům a brzdám.

Lehké celoodpružené XC kolo

Kategorie celoodpružených kol XC / Maraton (zdvihy do 120mm) a Trail (zdvihy do 130mm) Tato celoodpružená kola jsou určena pro rychlou a efektivní jízdu terénem. I v celoodpruženém provedení jsou lehké modely, hmotnost nejlepších modelů se pohybuje pod 10 kg, standartní hmotnost je pak mezi 11-13kg.

Mají sportovně položený posed pro maximální výkon a efektivitu šlapání. Zdvihy se pohybují mezi 80-120mm . Nejčastěji zde přitom najdete kola se zdvihem 100 mm. Na celoodpružených XC modelech se běžně závodí. Rychlost je u těchto kol na prvním místě.

Celoodpružené XC kolo pod 10 kg tedy existuje, ale jde o specializovaný závodní stroj, u kterého je nízká hmotnost dosažena karbonovým rámem, lehkými koly, minimalistickým osazením a komponenty zaměřenými na rychlost.

Trailové celoodpružené kolo

Celoodpružená trailová kola uspokojí každého, kdo miluje svižnou a technickou jízdu úzkými stezkami a terénními pasážemi. Mají poněkud vzpřímenější posed než XC modely a jejich obvykle dosahují 120 mm.

Trailová kola váží 12-14 kg a lze na nich absolvovat i cyklomaraton, nebo dlouhé celodenní vyjížďky. Vedle rychlosti jde u těchto kol jezdcům rovnocenně i o zážitky z technické jízdy v terénu.

Celoodpružené trailové kolo s 140/150 mm zdvihem, bezdrátovým řazením SRAM GX AXS a teleskopickou sedlovkou.

Z uvedeného vyplývá, že běžné trailové kolo s vyšším zdvihem, teleskopickou sedlovkou a robustnějšími komponenty nelze považovat za typickou volbu pro hmotnost pod 10 kg.

Allmountain, enduro a sjezdová kola

Allmountain kola jsou určena pro milovníky techničtějšího ježdění v obtížnějším terénu. Tato kola zvládnou náročná stoupání i rychlé sjezdy těžším terénem. Opět mají vzpřímenější posed oproti předchozí kategorii a zdvihy v hodnotách 130-160 mm. Hmotnost těchto kol se pohybuje v rozmezí 13 až 15 kg.

Freeride a sjezdová kola (zdvihy 170-220mm) Robustní kola určená pouze pro technickou jízdu z kopce. Jízda do kopce je obtížná, kola je potřeba často do kopce vytlačit, nebo vyvézt lanovkou.

Na oplátku tato kola zvládnou ty nejostřejší sjezdy náročným terénem včetně skoků. Jejich geometrie nabízí hodně vzpřímený posed a zdvihy dosahují maximálních hodnot, konkrétně 170-220 mm. Kola mají vyšší hmotnost často 18 -20 kg.

Nejvhodnější komponenty pro nízkou hmotnost

Rám a vidlice

Jak už se psalo výše, základ je komplet rám + vidlice do 3 kg, maximálně něco málo přes. Lehký rám sám o sobě však nestačí, protože výsledná hmotnost závisí také na tuhosti, velikosti rámu, typu vidlice, kolech, pneumatikách a výbavě.

U závodního hardtailu je pro nízkou hmotnost vhodný karbonový rám a vzduchová odpružená vidlice. Hliníkový rám může být velmi dobrým kompromisem mezi hmotností, tuhostí a odolností, ale dostat celý stroj výrazně pod 10 kg je s ním obtížnější.

Horské kolo SCOTT Scale 930 přináší závodní DNA a agresivní vzhled v dostupnějším balení s hliníkovým rámem. Je osazeno…

Lehký závodní hardtail SCOTT Scale 930 (2026) - 29", hliníkový rám, RockShox 110 mm, SRAM 1x12, hydraulické brzdy.

Horské kolo SCOTT Scale 940 je spolehlivý a všestranný hardtail, který vám otevře dveře do světa mountain bikingu. Díky odolnému…

Kola, ráfky a pláště

Kola patří k nejdůležitějším místům, kde lze snížit hmotnost bez zásahu do základní konstrukce rámu. Nízká obvodová hmotnost se projevuje při rozjezdu, akceleraci i změnách směru.

Lehká zapletená kola mohou mít karbonové nebo odlehčené hliníkové ráfky, méně drátů a lehčí náboje. Při výběru je však nutné zohlednit hmotnost jezdce, styl jízdy a náročnost terénu, protože extrémně lehká závodní kola nemusí být vhodná pro tvrdé dopady a agresivní trailovou jízdu.

Pláště výrazně ovlivňují celkovou hmotnost i valivý odpor. Lehká závodní konstrukce může kolo odlehčit, ale obvykle nabízí menší ochranu proti defektu než robustnější trailový plášť.

Brzdy

Na výběr máme z brzd ráfkových a brzd kotoučových. V případě že máme dostatek peněz volme brzdy kotoučové, které mají větší brzdný výkon a také pracují za téměř jakéhokoliv počasí.

Kotoučové brzdy se dělí na mechanické a hydraulické. Pracují na stejném principu jako kotoučové brzdy v automobilech.

Mezi jejich hlavní výhody patří, lépe dávkovatelná brzdná síla a hlavně výborná funkce za špatného počasí, kde například již v bahně ráfkové brzdy nestíhají a ztrácejí funkci, tak kotoučové pracují na výbornou.

Mezi nevýhody, ale patří větší hmotnost, větší pořizovací náklady, náročnější servisovatelnost.

U kola pod 10 kg se obvykle hledá rovnováha mezi nízkou hmotností a bezpečným brzdným výkonem. Hydraulické kotoučové brzdy jsou vhodné pro horský terén, přestože přidávají několik gramů oproti jednodušším řešením.

Převody

Kolik převodů by kolo mělo mít? Obecně lze říci, že čím více tím lépe, v případě kol horských a krosových bychom neměli jít pod 24 převodů (v případě silničních pod 18 převodů) u dětských kol se většinou setkáme maximálně s 8 mi převody.

Platí pravidlo, že čím více převodu kolo má, tím lépe a pozvolněji mezi sebou budou jednotlivé převody odstupňovány, což přispívá k plynulejšímu šlapání.

V případě kol horských a krosových se setkáme s 24, 27 a 30 převody pokud mají trojpřevodník, nebo s 18-20 převody v případě dvoupřevodníku, Jedná se standard pod který bychom neměli jít, pokud k tomu nemáme nějaký určitý důvod.

Moderní závodní horská kola však mohou používat jednodušší jednopřevodník s širokým rozsahem kazety. Takové řešení snižuje počet komponentů a může přispět k nižší hmotnosti, jednoduššímu ovládání a menší náročnosti na údržbu.

Příklad skutečně lehké stavby

Já jsem šel - vzhledem k předpokládanému spíše krosovému využití kola - levnější cestou, tzn. pevný ocelový rám d.b. + pevná karbonová vidlice (2300 g + 700 g).

Výbava XT 04 (véčka) s šaltrem a přesmykačem XTR, hlava, řídítka, představec a sedlovka Ritchey WCS (třikrát zeslabovaný dural, lehčí než karbon), ráfky Mavic 517, duše Flyweight a pláště Wormdrive 430 od Maxxisu, dráty DT Swiss 2-1,5-2, rohy Pells carbon.

Jen sedlo se váhově vymyká (Fizik Nisene Ti twintech gel - 345 g, výrobce uvádí 280…), ale v tomhle dávám přednost pohodlí před úsporou cca 200 gramů.

Tenhle komplet bez pedálů váží 9,75 kg a lítá jako vítr. Jestli půjdu příští rok do nějaké kvalitnější oceli a Forta vyměním za Kovaříka nebo Sfinx, dostanu se s váhou bez pedálů někam lehce nad devět kilo.

Část kolaUvedená hmotnost
Pevný ocelový rám2300 g
Pevná karbonová vidlice700 g
Komplet bez pedálů9,75 kg

Modely vhodné jako základ pro lehké horské kolo

SCOTT Scale 920 horské, pánské, bez odpružení, karbonové.

SCOTT Scale 910 horské, pánské, bez odpružení, karbonové.

SCOTT Scale RC Team horské, pánské, bez odpružení, karbonové.

SCOTT Scale RC Team Issue horské, pánské, bez odpružení, karbonové.

SCOTT Scale 930 horské, pánské, bez odpružení, hliníkové.

SCOTT Scale 940 horské, pánské, bez odpružení, hliníkové.

SCOTT Scale 935 horské, pánské, bez odpružení, hliníkové.

KELLYS Gate X90 2025 horské, pánské, hliníkové, zelené. Klíčové vlastnosti Materiál rámu: Hliník Vidlice: vzduchová RockShox Sid Velikost kol: 29" Počet převodů: 1 x 12 Výbava:…

KELLYS Gate X30 Graphite Borealis 2025 Průměr kol: 29", Výška rámu: (17"=44cm), Velikost rámu: M horské, pánské, hliníkové, šedé. Klíčové vlastnosti Materiál rámu: Hliník Vidlice: Vzduchová RockShox Velikost kol: 29" Počet převodů: 1 x 12 Výbava: …

KELLYS Gate X30 Sand 2025 Průměr kol: 29", Výška rámu: (17"=44cm), Velikost rámu: M horské, pánské, hliníkové, žluté. Klíčové vlastnosti Materiál rámu: Hliník Vidlice: vzduchová Rock Shox Velikost kol: 29" Počet převodů: 1 x 12 Výbava: …

29" MERIDA BIG.NINE 3000 2026 Merida Big Nine 3000 je kolo pro chvíle, kdy chceš nechat město za zády a prostě jet.Lehké, svižn.

29" MERIDA BIG.NINE 400 2025 29" hardtail s pohonem Shimano Cues 1x11, hydraulické brzdy Shimano, vzduchová vidlice Manitou.

29" hardtail MERIDA BIG.NINE 300 2026 Výrazně přepracovaný nejprodávanější 29" hardtail s pohonem Shimano CUES 2x10, vzduchová vidlice.

29" MERIDA BIG.NINE 40 2026 Merida Big Nine 40 je oblíbené horské kolo s 29" koly, které nabízí skvělý poměr ceny a výkonu.

Jak vybrat správnou velikost lehkého kola

Vhodná velikost rámu je jedním ze dvou hlavních kritérií pro výběr velikosti kola. Při volbě nového stroje je potřeba se poohlédnout po takovém, který bude mít optimální velikost kol vzhledem k vaší postavě.

Dvěma zásadními kritérii pro pohodlnou jízdu, na kterou se budete těšit, jsou vhodná velikost rámu a optimální rozměr kol.

Výška postavy a styl jízdy

Jedním z důležitých údajů, které je nutné brát v potaz při výběru kola, je výška postavy. Tabulku berte pouze orientačně - je zobecněná na všechny modely kol, takže neodpovídá konkrétnímu modelu ani anatomii těla.

Důležitý je samozřejmě i váš osobní pocit a v neposlední řadě vámi preferovaný styl jízdy. Pro vzpřímenější posed typický pro městská kola doporučujeme větší velikost rámu. Sportovnější posed charakteristický pro horská kola nebo gravel bikes vyžaduje rám menší.

Výška postavyHorská kola 29"
150 až 155 cm15" (S)
155 až 160 cm15"-16" (S)
160 až 165 cm16" (S)
166 až 170 cm17" (M)
171 až 175 cm17"-18" (M)
176 až 180 cm18" (M)
181 až 185 cm18"-19" (M-L)
185 až 190 cm19" (L)
190 až 195 cm19"-21" (XL)
195 až 200+ cm21"-23" (XL-XXL)

Výška rámu

Velikost rámu jízdního kola je nejčastěji udávaná v palcích (např. 19, 20, 21), méně často pak v centimetrech (45, 46, 47). Velikosti jízdních kol se mnohdy uvádějí také v konvenčních jednotkách, které najdeme na oblečení (XS, S, M, L, XL).

Obvykle jde o vzdálenost od středového složení po horní hranu sedlové trubky. Každý rám jízdního kola se vyrábí v několika velikostech.

Velikost rámuOrientační výška
15"145-165 cm
16"150-170 cm
17"155-175 cm
18"160-180 cm
19"170-185 cm
20"175-190 cm
21"180-195 cm
22"od 190 cm

Délka vnitřní nohy

Délka vnitřní nohy je pro pohodlnou jízdu klíčová. Pokud si vyberete příliš malý rám kola, bude se vám obtížněji šlapat a ovládat kolo. Naopak pokud zvolíte příliš velký rám, bude se vám složitě naskakovat a seskakovat z kola.

Doporučujeme změřit si před nákupem kola délku vnitřní nohy, a to od třísel až po paty. Pak už zbývá jen naměřený údaj srovnat s velikostí rámu v tabulce.

Délka vnitřní nohyVelikost rámu
65-70 cm15-16"
70-75 cm17-18"
75-80 cm19-20"
80-85 cm21-22"
85-90 cm23-24"

Průměr kol

Velikost kola je udávaná jako průměr ráfku kola bez ohledu na velikost pneumatiky. Měří se obvykle v palcích (20, 24, 26, atd.), někdy se případně udává i v centimetrech (50, 60, 65, atd.).

Mnohem důležitější pro jízdní komfort je však právě volba vhodného průměru kol.

VýškaVhodný průměr horského kola
150 cm26"
160 cm26, 27,5"
170 cm26; 27,5; 28; 29"
180 cm26; 27,5; 28; 29"
190 cm27,5; 28; 29"

Hmotnost kola a vybavení

Hmotnost u kol - trekových, horských a silničních se měří bez veškerých doplňků (blatníků, osvětlení, nosiče, krytu řetězu, stojánků a pedálů).

To znamená, že údaj pod 10 kg nemusí zahrnovat pedály, košíky na láhev, blatníky, světla, brašnu ani další příslušenství. Při porovnávání různých modelů je proto nutné ověřit, za jakých podmínek byla hmotnost uvedena.

Pokud bychom městská kola s CrMo rámem s klasickým pájeným spojem takto odstrojili, hmotnost by byla 12 - 14 kg. Vyšší hmotnost je dána nábojovým dynamem a nábojovou převodovkou.

Při koupi kola bychom neměli zapomínat také na koupi cyklistické přilby, plánujete-li delší vyjížďky pak se určitě hodí cyklistické kalhoty a dres. Vhodné je také pořídit cyklocomputer, hustilku a nějakou cyklistickou brašnu.

Pro koho je kolo pod 10 kg vhodné

Lehké horské kolo ocení především jezdec, který často stoupá, zrychluje, přenáší kolo přes překážky nebo chce co nejefektivnější přenos síly. Nižší hmotnost se projeví také při nakládání kola do auta, nošení po schodech a manipulaci v garáži.

Pro závodní XC, maraton, rychlé lesní cesty a sportovní vyjížďky je podlimitní hmotnost velmi praktická. Pro technický trail, enduro a sjezd však nemusí být nejnižší možná hmotnost hlavním cílem.

Celoodpružené trailové kolo s delšími zdvihy, robustními plášti, teleskopickou sedlovkou a odolnými koly může být bezpečnější a schopnější v náročném terénu, přestože bude výrazně těžší.

Vždy je ale potřeba počítat s tím, že celoodpružené kolo je těžší a například při jízdě na silnici oproti stejně vybavenému kolu s pevným rámem, bude zaostávat.

Jak na to: Pochopit rozdíly mezi celoodpruženými a hardtailovými horskými koly

Kontrolní seznam před výběrem

  • Ověřte, zda je uvedená hmotnost s pedály, nebo bez pedálů.
  • Zkontrolujte materiál a velikost rámu.
  • Porovnejte hmotnost rámu, vidlice a zapletených kol.
  • Zohledněte ochranu plášťů proti defektu.
  • Prověřte, zda jsou brzdy vhodné pro terén, ve kterém budete jezdit.
  • Vyberte správnou velikost rámu podle výšky postavy a délky vnitřní nohy.
  • Zvažte, zda je pro vás důležitější nízká hmotnost, komfort, odolnost, nebo schopnost kola zvládat technický terén.
  • Počítejte s tím, že výrobní údaj může být v praxi vyšší.

Před výběrem jízdního kola je třeba si určit, po jakých cestách se s kolem budeme pohybovat a podle toho vybrat příslušný typ kola. Je také třeba rozhodnout se, jaké budeme požadovat odpružení, brzdy, počet rychlostí apod.

tags: #horska #kola #s #vahou #pod #10